1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
10

Which congruency statement is true?

Mathematics
2 answers:
nordsb [41]3 years ago
5 0

bc = fg

the letters should correspond with each other

(b is in the middle of abc and f is in the middle efg; c & g are both at the end)

just olya [345]3 years ago
3 0

For congruency the related sides need to be similar, which means they letters need to be in the correct order.

AB would be EF, BC would be FG and AC would be EG

This would make the correct answer BC ≅ FG

You might be interested in
You borrow bookcases like the one shown to display 943 books at a book sale. You plan to put 22 books on each shelf. No books wi
NeX [460]

Answer 110 books

Step-by-step explanation: 22X5=110

4 0
3 years ago
Prove: The square of a number that is two more than a multiple of 3 is one more than a multiple of 3.
xeze [42]

Answer:

<u>To prove:</u>

  • (3x + 2)² is  3y + 1

<u>Expand the square:</u>

  • 9x² + 6x + 4 = (9x² + 6x + 3) + 1 = 3(3x² + 2x + 1)  + 1 = 3y + 1
  • Proven
8 0
3 years ago
Write an equation and solve: A merchant bought six identical ceiling fans and then purchased three more. The total cost was $1,1
zimovet [89]

Answer:

Step-by-step explanation:

1188.00÷9

4 0
3 years ago
A bag of 7 bouncy balls cost $9.80. What is the unit price?
Fittoniya [83]

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Unit = "1 value"

9.80/7 = 1.4

8 0
3 years ago
I realy need help im desperate<br>Number 37
stellarik [79]
Im not sure what inequality means but it is 4°C<22°C
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you solve for r in the formula a=pi r squared
    9·1 answer
  • -8*(-8x-6) = -6x-22  solve for x.
    14·1 answer
  • If​ Tucson's average rainfall is 12 and one fourth inches and​ Yuma's is 4 and four fifths ​inches, how much more​ rain, on the​
    13·1 answer
  • PLSSSS HELPP ASSPPPP!!!!
    14·1 answer
  • 9. Original price of a CD: $17,00 Discount: 50%
    13·1 answer
  • Joe drove for 5 hours and traveled a distance of 240 miles . Which is best estimate of the number of miles Joe will travel in 7.
    5·1 answer
  • Cmannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
    12·2 answers
  • For each expression, use the distributive property to write an equivalent expression.
    11·2 answers
  • Handedness: 18 left-handed
    7·2 answers
  • Solve by using Vertical Velocity model: h=-16t^2+vt+s
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!