1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
3 years ago
12

If I clock out at 2:38 and I have 30 minutes what time do I get in

Mathematics
1 answer:
irinina [24]3 years ago
7 0
You clock back in at 3:08
You might be interested in
The weights of red delicious apples are approximately normally distributed with a mean of 9 Ounces and a standard deviation of 0
Simora [160]

Answer:

The mean of W is 55 ounces.

The standard deviation of W is 4.33 ounces.

Step-by-step explanation:

Let X: weight of a red delicious apple, and B: the weight of the box and packing material.

The distribution that will represent W: the total weight of the packaged 5 randomly selected apples will be also normally distributed.

Applying the property of the mean: E(aX)=aE(X), the mean of W will be:

\mu_W=E(W)=E(5X+B)=5E(X)+E(B)=5*9+10=45+10=55

Applying the property of the variance: V(aX+b)=a^2V(X), the variance of W will be:

\sigma^2_W=V(W)=V(5X+B)=5^2V(X)+V(B)=25*0.75+0=18.75

The mean standard deviation of W will be the squared root of V(W):

\sigma_W=\sqrt{V(W)}=\sqrt{18.75}=4.33

The mean of W is 55 ounces.

The standard deviation of W is 4.33 ounces.

3 0
3 years ago
8x-11+5x+2x+6=180 what is the measurement for x.
Verizon [17]

I assume you're looking for the value of x?

Combine like terms: 8x+5x+2x-11+6=180 -> 15x-5=180

Add 5 to both sides: 15x=185

Divide both sides by 15: x=12 1/3

So x is 12 1/3 or 37/3

Hope this helped!

6 0
3 years ago
Write an expression for 4 snacks at n pence each
lozanna [386]
<span>The expression for the total price paid for all snacks (P pence)= 4n Pence will be; P=4n. Calculation: let the total price for the four snacks be P pence. let the four snacks be s1,s2,s3, and s4; their prices are: s1=n pence; s2= n pence; s3=n pence; s4= n pence. therefore; the total price paid for all snacks (P pence)= s1 price +s2 price +s3 price +s4 price = n+n+n+n= 4n hence; P=4n i.e. the total price paid for all snacks (P pence)= 4n Pence</span>
5 0
3 years ago
0.7 is 0.5% of what number?
anygoal [31]

...............140...............

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
For the past 16 months, Susie has been paying $126.50 each month to her insurance company. After causing an accident last month,
agasfer [191]
D. $250.00
because if u look at the question u see its says how much did they add annualy so thats a year, so whats 21.25 multiplied by 12. ITS $2500.00
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many solutions are in 5x-2-3x(1+2)=2(2+3)
    5·2 answers
  • What is the anyswer to this quiestion<br> 9 + 10
    6·2 answers
  • 50 over 8 as a reduced fraction
    14·2 answers
  • A pole is 3.4 m tall casts a shadow that is 1.8 m long. At the same time, a nearby tower casts a shadow that is 39.75 m long. Ho
    6·1 answer
  • 5/9 × 8/11 what is the answer
    9·2 answers
  • H= 1/2r + 3b - 1/4. solve for r that equals to 2H/3b + 1/4 right?
    13·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $150 for 14ft
    9·1 answer
  • Convert 10.8% to a decimal
    13·2 answers
  • Graph the inequality -2x &gt; 4
    13·1 answer
  • Question 10 of 10
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!