1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
antiseptic1488 [7]
2 years ago
15

A long distance phone call between two cities costs $3.43 for 7 minutes. What is the rate in cents per minute?

Mathematics
1 answer:
Evgesh-ka [11]2 years ago
4 0
3.43 dollars divided by 7 minutes = 0.49 cents
You might be interested in
Per person per ownership is more popular in the USA then in australia
777dan777 [17]
 true if that's what ur looking for. hope this helps
4 0
2 years ago
A 20° sector in a circle has an area of 684 yd2.
olga_2 [115]
20 x 18 = 360

---------

18 x 684 yards squared = 12,312 yards squared

---------

Answer:

12,312 yards squared
8 0
2 years ago
Pls help I will mark brainliest quick
azamat

Answer:

the picture is blocked

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 12 + 24 = 2(6 + ___)
zheka24 [161]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

I hope it helped:)))))))))

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the inequality |3x|>0
GrogVix [38]
<span>|3x|>0
3x> 0 then x > 0
-3x > 0 then x < 0

answer
x > 0 or x < 0</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the fruit market buys orange in boxes of 48 and apples in boxesof 36 they sold 1/3 of box orange and 1/9 of a box of appled how
    5·2 answers
  • Solving linear equations is not for me :b i need to know <br> p - 15 = 13 - 6p
    6·1 answer
  • The manufacturer of banjos spends $250 to make each banjo and sells them for $400. The manufacturer also has fixed costs each mo
    5·2 answers
  • The price of a holiday was decreased by 12% to £600. What was the price before the decrease? Give your answer to the nearest pen
    15·2 answers
  • -3y &gt; 9<br> Solve the inequality
    13·1 answer
  • Help me plzzz what is x
    15·1 answer
  • What is the approximate volume of the cone? Use 3.14 for .
    6·2 answers
  • The mean high temperature on a particular day in January is 31 degrees F and the standard deviation is 8.7 degrees. One year, th
    10·1 answer
  • A 6 pack of soda costs $3.60. What is the unit rate for one bottle of soda?
    5·2 answers
  • What is the value of \sqrt{21} rounded to the nearest tenth
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!