1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
2 years ago
12

Find the 13th term in the sequence -6 -4 -2 0

Mathematics
2 answers:
Sauron [17]2 years ago
7 0
It’s very easy just add positive and you will get 18 which is your answer
Bas_tet [7]2 years ago
4 0

Answer:

18

Step-by-step explanation:

this is pretty simple, just add positive 2

You might be interested in
Fill in the blanks.<br> 2 yd = ?ft<br> 84 in = ?ft
emmainna [20.7K]

Answer:

2yd is 6 feet

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
10.<br> 9. Solve the equation (x-2)(x+2) = 0<br> (4F)<br> A. 02,0<br> B. O-2, 2<br> C.O-2<br> D. 2
masha68 [24]

Answer:

x=2 or x=-2

Step-by-step explanation:

I'm not sure what you're asking, but when you solve, set both sets of parentheses equal to 0 and solve. This makes x either equal to 2 or -2.

4 0
2 years ago
I need help with this math problem
cricket20 [7]
F(x) = 2(x + 3), now if we distribute the 2, we get 2x + 6.

we know the lbs of apple is "x", and therefore, the lbs of orange will be the constant 3.

2x will then stand for the price for "x" lbs of apples.

and 2*3 will stand for the price of "3" lbs of oranges, which is 6 bucks.

since the 2 is multiplying the lbs quantity, it must then be the price, so both cost 2 bucks each per pound.
4 0
3 years ago
Help asap pls and ty
BabaBlast [244]
The answer I got is (-6,-2) the x value is -6
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The dry cleaner fee for 3 pairs of pants is 18 doller what is the constant of proportionality
insens350 [35]
You divide 18 with 3 and is going to equal 6 so that should be your constant proportionality
3 0
3 years ago
Other questions:
  • tickets to the concert were 2.50$ for adults and 1$ for students 1200$ was collected and 750 tickets were sold
    8·1 answer
  • Find tan a and sin b if a=10 and b=7...... please help this is for trigonometry
    12·1 answer
  • A. Find the value of x that maximizes the area of the figure.
    7·1 answer
  • Can you add 4r + 4rg?<br> Explain why or why not.
    5·2 answers
  • At Fairview middle school 75 being members need to raise a total of $8250 for a trip so far they have is $3120 how much money in
    6·1 answer
  • Can someone help me please.
    5·1 answer
  • 2X^2 - 9x + 10 . solve by factoring area model (show work)​
    8·1 answer
  • A 2-cup bottle of shampoo costs $11.20. What is the price per fluid ounce?
    15·2 answers
  • Mr. Johnson's math class has twice as many students as Mrs. Jones' math class.
    15·2 answers
  • (giving brainlelist if answered correctly!) which of the following inequalities is -4<br> ?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!