1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashcka [7]
2 years ago
15

Consider the cartesian equation of a circle, y=-2+- sqrt 36-(x-1)^2 , verses the parametric equations of the same circle: x=1+6

cos t y=-2+6sin t
Mathematics
1 answer:
xenn [34]2 years ago
5 0

What are the advantages of the parametric equations

Answer:

Step-by-step explanation:

Parametric equations shows the relation between a group of quantities by expressing the coordinates of points of a curve and function as one or more independent variables.

From  the question given; the advantages of parametric equations  given

x = 1 + 6 cos t

y= -2 + 6 sin t

are :

1) For a given value of the independent variable the parametric equation is used exactly one point on the graph

2) the parametric equations  have a finite domain

3) the parametric equation is easier to enter into a calculator for graphic

You might be interested in
What does 2 x 8/10 equal?
devlian [24]

Answer:

1.6

Step-by-step explanation:

8/10 x 2

2 divides 10

8/5

8 divided by 5=1.6

please give me branliyest

6 0
3 years ago
Coach Williams bought trophies for his players at the end of the season. Each trophy is packed in a cube-shaped box that has a v
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

The volume of the cart will be 24 ft^3

Step-by-step explanation:

The first thing we need to calculate for this question is the number of boxes that fill the entire cart.

A layer of boxes consists of 8 boxes.

The cart holds a maximum of 3 layers of boxes.

So, the total number of boxes held by the cart are:

Total boxes = number of layers * boxes per layer

Total boxes = 3 * 8

Total boxes = 24

Since each box has a volume of one cubic foot, the total volume of the cart will be:

Volume of cart = number of boxes * volume of each box

Volume of cart = 24 * 1

Volume of cart = 24 ft^3

5 0
3 years ago
Find the number to sides of a regular polygon if the sum of the interior angles are 7560
Stels [109]
Use S=(n-2)180 
S is the sum and N is the number of sides
If you know that the sum is 7560 then plug that in for S
7560=(n-2)180
Then solve for n
7560=180n-360 (note I used distributive property)
7560+360=180n
7920=180n
7920/180=n
n=44 sides
I hope this helps :)
6 0
3 years ago
A tree and a building stand side by side. The 5-foot tall tree cast a shadow of 12 feet. If the building is 80 feet tall, how lo
SpyIntel [72]

Answer:

The shadow of the building = 192 ft.

Step-by-step explanation:

∵ There is a proportional relation between the heights of the tree and the building and their shadows

∴ Height tree/height building = shadow tree/shadow building

\frac{5}{80}=\frac{12}{x}

x = \frac{(80)(12)}{5}= 192 ft ⇒ x is the length of the shadow of the building

3 0
2 years ago
Help I need it helppp
natulia [17]

Answer:

1. x= -11/3

2. x= 25

hope it helps this is solved by functions

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A farmer has two similar cylindrical grain silos used for storing grain during winter. The dimensions of the smaller silo are 3/
    7·1 answer
  • A line is parameterized by x=2+6???? and y=4+3????. (a) Which of the following points are on the section of the line obtained by
    9·1 answer
  • If u have 345 snakes and 100 escape 23 die and 200 u gave away how many do u have now?
    14·2 answers
  • Wich epression has a value of 2/3
    14·1 answer
  • The ratio of boys to girls is 5:6 if there are72 girls what is the total number of students
    8·1 answer
  • At the store 6 pounds of bananas cost $1.95. Enter the amount of 18 bananas would cost.
    14·1 answer
  • Marco read that a honeybee fly up to 2.548 meters per second.He rounded the number to 2.55 to which place value did marco round
    9·1 answer
  • If a 9 -pack of classic board games costs $23.67 , what is the unit price?
    9·1 answer
  • List the partical products of 35 times 7
    5·1 answer
  • Complete 6,7 for 5 points.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!