1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
2 years ago
13

5 + x = -2 I need work and answer!!!!

Mathematics
2 answers:
elixir [45]2 years ago
5 0

Answer:

The final answer is x = -7 .

Step-by-step explanation:

Solve the equation:

5 + x = -2

Subtract both sides by 5:

5 - 5 + x = -2 -5

x = -7

So, therefore, x = -7 is the final answer.

JulsSmile [24]2 years ago
4 0

We need to get x by itself.

We do that by subtracting 5 from both sides.

This leaves us with <em>x = -7</em>.

So x = -7 is the solution.

You might be interested in
Please answer this question! 26 points and brainliest!
Angelina_Jolie [31]

Answer:

3x^2 -7x +2

Step-by-step explanation:

(15x^2 -35x +10)÷5

15/5 x^2 -35/5 x +10/5

3x^2 -7x +2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
An animal gained 5 kilograms steadily over 25 years. What is the unit rate of kilograms per​ year?
zalisa [80]

Answer:

0.2kg

Step-by-step explanation:

5/25 = 0.2 which is the rate of kg per year

5 0
1 year ago
PLEASE HELP DUDE. I JUST NEED THE ANSWER .A scuba diver is 356 feet below the surface of the water. The angle of depression the
Nataly_w [17]
The answer is A......
6 0
3 years ago
A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is
Nata [24]

the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75

<u>Step-by-step explanation:</u>

Given A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11. For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23 . We have to find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

Let the cost of each pound of trail mix is $y.

and  the cost of each pound of jelly beans is $x.

According to question,

For   3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11.

⇒ 3x+2y=11  →  (1)

For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23

⇒ 5x+6y=23 →  (2)

Solving (1) and (2), we get

3(1 equation)-(2 equation)=0

⇒3(3x+2y)-5x-6y=3(11)-23

⇒9x+6y-5x-6y=10

hence,

⇒4x=10

⇒x=2.5

Putting x=2.5 in  3x+2y=11  we get ;

⇒  3x+2y=11

⇒  3(2.5)+2y=11

⇒  2y=11-7.5=3.5

⇒  y=1.75

Hence, the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75 .

6 0
3 years ago
Rewrite this expression using the distributive property.<br> (3x2 + 4x-7)(x-2)
RideAnS [48]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Each factor on the right has to be multiplied by the equation on the left and then you add them.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Scott bought three bags of candy with 75 pieces in each one. He plans to divide all the candy evenly among seven friends. How ma
    14·1 answer
  • ashley recieved a 40% discount on the purchase of a 250$ tv. what was the amount of the discount that ashley recievd
    6·1 answer
  • Three years ago, Ava lent her sister $400 to buy some clothes. Today Ava’s sister paid her loan in full with $454. What simple a
    13·2 answers
  • What does 4.23×9 equal
    10·2 answers
  • I'm stuck, please help me​
    9·2 answers
  • Which of the following sets represents a function? {(1, 2), (3, 2), (5, 7)} {(3, 5), (-1, 7), (3, 9)} {(1, 2), (1, 4), (1, 6)}
    6·2 answers
  • (-b3 + 3b2 + 8) – ? - 5b2 – 9) = 5b3 +852 +17
    5·1 answer
  • HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP
    12·2 answers
  • Can someone help me with this
    11·2 answers
  • Help me plsssssssssssssss<br><br><br><br><br> Hi
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!