Answer:
3x^2 -7x +2
Step-by-step explanation:
(15x^2 -35x +10)÷5
15/5 x^2 -35/5 x +10/5
3x^2 -7x +2
Answer:
0.2kg
Step-by-step explanation:
5/25 = 0.2 which is the rate of kg per year
the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75
<u>Step-by-step explanation:</u>
Given A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11. For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23 . We have to find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.
Let the cost of each pound of trail mix is $y.
and the cost of each pound of jelly beans is $x.
According to question,
For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11.
⇒
→ (1)
For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23
⇒
→ (2)
Solving (1) and (2), we get
3(1 equation)-(2 equation)=0
⇒
⇒
hence,
⇒
⇒
Putting
in
we get ;
⇒
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Hence, the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75 .
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Each factor on the right has to be multiplied by the equation on the left and then you add them.