1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viva [34]
3 years ago
8

tamara earns $8 an hour at her job working 25 hours per week. If 22% of her paycheck goes to taxes, what is Tamara’s monthly cas

h inflow? (Assume this is her only source of income and that there are 4 pays per month
Mathematics
2 answers:
Scorpion4ik [409]3 years ago
5 0

Answer:

156

Step-by-step explanation:

do 8 times 25 to find out how much money your getting without the deduction of tax then find out how much ur tax is by cross multiplying, finally subtract that amount from ur total

Montano1993 [528]3 years ago
5 0

Answer:

her monthly would be $624

Step-by-step explanation:

this is because 8 dollars an hour times 25 hours in 200$ a week

that multiplied by 0.78 (which is how you take off 22 percent) would give you 156.

156$*4 is 624$

I hope this helps a little better

You might be interested in
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?
MrMuchimi

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A ) 4.05 per pound <br> B) $5.40 per pound <br> C) $2.70 per pound <br> D) $1.35 per pound
Nadusha1986 [10]

Answer:

D is the correct answer

Step-by-step explanation:

As you see, the product of peaches 1 and 2 have the different in cost is $1.35 and $2.70. As well as the following product of peaches also have the same increase in money.

So 2.70 - 1.35 = 1.35 so the common increase would be $1.35

Hope this help you :3

6 0
2 years ago
Bhavik bought 333 liters of milk and 555 loaves of bread for a total of \$11$11dollar sign, 11. A month later, he bought 444 lit
AnnZ [28]

Let the price of 1 litre of milk be  x$

Let the price of 1 loaf of bread be y$

According to the problem

333x + 555y =11

444x+444y=10

On subtracting the two,

We get

(333x+555y=11) * 444

(444x+444y= 10) * 333

(-)     (-)         (-)

147852x + 246420y =4884

147852x + 147852y = 3330

(-)            (-)                  (-)

------------------------------                   

 98568y = 1554     

           y = 1554/98568     

              = 0.0157$          

                 =0.02$    

Price of 1 loaf of bread= 2 cents    

On putting the value of y 

333x + 555*0.0157 = 11333x  + 8.7135 = 11333x = 2.2865x = 2.2865/333x = 0.00068$   = 0.01$

Price of 1 litre of milk = 1 cent

1.5


6 0
3 years ago
Tutorial D
zalisa [80]
The point is anywhere below 0 on the Y axis
6 0
1 year ago
Solve this please!!!
Pani-rosa [81]
I attached a couple below pictures with all the work and a bit more information to help you understand the problem.
I hope this helps! If you have any questions, just comment them below :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • "suppose that you have measured a length of 6 cm on one board and 8 cm on the other. you would adjust the two boards until the l
    6·1 answer
  • whitney is training to ride her bicycle in a big race. The table below shows hiw many miles she rides each day of one week​
    5·1 answer
  • Which function has the same range as y = csc x?
    5·2 answers
  • What is the value of a for the equation below?
    15·1 answer
  • How is the graph of y = -3x^2 – 8 different from the graph of y = –3x^2 ?
    15·2 answers
  • Let T : V → W be a linear transformation from vector space V into vector space W.
    11·1 answer
  • Find the perimeter of a rectangle with a width of (x - 3) and a length of 4x ​
    12·1 answer
  • Bill runs 400 meters to Andy's house,turns around,and runs 400 meters back home.what was bill displacement?
    12·1 answer
  • Can you help me with this question plzz?​
    11·1 answer
  • What is the coeficient of a+3b
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!