Hi there! The answer is 15 minutes.
Walking 4 miles per hour means that it takes you 60 minutes to walk 4 miles. To find the time it takes you to walk 1 mile, we must divide both sides by 4.
4 miles equals 60 minutes.
1 mile equals 60 / 4 = 15 minutes.
The answer is 15 minutes.
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.