1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serhud [2]
3 years ago
12

Triangle FGH is similar to triangle IJK. Find the measure of side KI. Round your

Mathematics
1 answer:
erastovalidia [21]3 years ago
5 0

Answer:

5.8

Step-by-step explanation:

Similar shapes also maintain a constant proportion of sides. Therefore, we can set up the following equation:

\frac{31}{43}=\frac{\text{KI}}{8}

Solving, we get:

\text{KI}=\frac{8\cdot 31}{43}\approx \boxed{5.8}

You might be interested in
There are 9.88 grams of sugar in 4 servings of grapes. How many grams of sugar are in a single serving of grapes?
Korolek [52]
Ok so grapes, 

We have 4 servings and 9.88 grams total, so to find one serving we just need to divide by 4. 

9.88/4 = 2.47 per serving
8 0
3 years ago
Find the total due for the following items plus a 15% tip
EleoNora [17]

Answer:

the total due including tip is 55.20

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP PLEASE, THANKS! :)
eduard

Answer:

  2444

Step-by-step explanation:

The total cost is the integral of the marginal cost.

  \displaystyle C=\int_{144}^{625}{\dfrac{94}{\sqrt{x}}}\,dx=\left. 2\cdot 94\sqrt{x}\right|_{144}^{625}=188(25 -12)=\boxed{2444}

The total cost of producing units 144 through 625 is 2444.

_____

If all you need is a number, a graphing calculator can give you that.

8 0
3 years ago
What math terms is -3 categories in
oksian1 [2.3K]
Idek i need points man
4 0
3 years ago
A number b divided by -3 is greater than or equal to 6
enot [183]

Answer:

\frac{b}{-3}\geq 6\\\\ b\leq 6.(-3)=-18\\\\ b\leq -18

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The product of.....<br><br> Is rational or irrational?
    9·1 answer
  • 51906 rounded to the nearest thousand
    11·1 answer
  • What would the points be if y=2x-5 domain's are : -2, -1, 0, 1, 2,
    13·1 answer
  • Which of these represents six miles less than twice the original distance?
    7·2 answers
  • George earns a salary of $5800 a year. Find his gross wages for his monthly pay period
    10·1 answer
  • Please write the answer <br> x cube + x cube = ?
    10·2 answers
  • A ball is thrown frim a height of 140 feet with a downward velocity if 8 ft. How long until the ball hits the ground?
    15·1 answer
  • A communication tower is built on the slope of a hill. A surveyor, 50m uphill from
    5·1 answer
  • A shoe store uses a 40% markup for all of the shoes it sells. What would be the selling price of a pair
    7·1 answer
  • A coin that can turn up either heads (H) or tails (T) is flipped. If a head turns up, a spinner that can land on any of the firs
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!