1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
13

Brianna went shopping for a new video game because of a sale. The store was offering a 15% discount. If the price on the tag was

$23, what would be the price after the discount but before tax, to the nearest dollar and cent?
Mathematics
2 answers:
ICE Princess25 [194]3 years ago
6 0

Answer:

Is it going to be $19.55?

Step-by-step explanation:

Gennadij [26K]3 years ago
6 0

Answer:

The answer I got is $3.45, don't know if it's correct, I think the guy above me might be right tho-

You might be interested in
1. what is the GCF of the terms of 8c^3+12c^2+10c?
STatiana [176]
If you pay attention 2 goes into 8, 10, & 12 and it looks like they all have one C. So what do you think it is lol?(:
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can some help with this ​
igomit [66]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

multiply the width & the height

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the following line? Be sure to scroll down first to see all answer options.
Annette [7]
From the figure the given line passes through the points (0, 0) and (-4, 8).

Recall that the equation of a straight line is given by
\frac{y-y_1}{x-x_1} = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Thus, The equation of the given figure is given by
\frac{y-0}{x-0} = \frac{8-0}{-4-0}= \frac{8}{-4}  \\  \\ -4y=8x \\  \\ y=-2x
8 0
3 years ago
PLEASE I REALLY NEED HELP
vovangra [49]

Answer:

who think

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
You have 8 dimes. You trade each dime for 10 pennies. How many pennies will you have?
Salsk061 [2.6K]
You will have 80 pennies
if I dime is 10 pennies then
8×10=80 pennies
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Costs $17.60 for a pack of 4 padlocks.Find the unit price in dollars per padlock.If necessary, round your answer to the nearest
    7·1 answer
  • Record the product 23x79
    11·2 answers
  • Which of the following is a monomial? A.2x+yz b. 2+xyz c. 2xyz2 d. 2x-yz
    5·2 answers
  • 1. Describe the pattern in each sequence. Then find the next two terms of
    10·1 answer
  • A one-year membership to a health club costs $480. This includes a $150 fee for new members that are paid when joining. What wou
    10·2 answers
  • Write the product (4 + i)(4 − i) in the form a + bi. A. 16 − i B. 16 − i2 C. 17 D. 8
    8·1 answer
  • Find the volume of the solid.<br> 26.<br> 13<br> 16<br> 12<br> show how you got it
    8·1 answer
  • What is the area of a triangle whose base is 10 in and height is 5 in
    8·1 answer
  • Could you help me with this plz
    10·1 answer
  • A supplier makes rulers that are supposed to be at least 0.78 inch wide. However, the machine that makes the rulers has been hav
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!