1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
3 years ago
15

The product of 1and 3/4 is ____________ 3/4.

Mathematics
1 answer:
Paha777 [63]3 years ago
6 0

Answer:

https://youtu.be/cqF6M25kqq4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The length of a rectangle is 18 cm and its breadth is 11 cm. Find area of the rectangle.
zepelin [54]

Step-by-step explanation:

Area = length×breath

=18×11

=198cm²

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
3. The stem-and-leaf plot shows the cost of lamps at a department store.
77julia77 [94]

Answer:

(a) What is the median cost?
12-78

(b) Is there a mode? If so, what is it?

No there isn't

(c) What is the difference between the most expensive and least expensive lamps?

12,75-78

(d) How many lamps cost more than $20 but less than $40?

5

(e) What is the ratio of lamps that cost less than $40 to lamps that cost more than $40? Write the ratio in the simplest form.

{for less} - (12,49)   {for more} - (49,78)

Step-by-step explanation:

hope I helped if it's wrong tell me

~Ally

3 0
2 years ago
Do most students walk, bike, or bus to school?
bonufazy [111]

Answer:

Most students ride the bus since the pie chart section is biggest at the bus section.

23 people walking / 100 people is 23% and 23% of 100 is 23 people.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The polygons are similar. Find the missing side length.
zloy xaker [14]

Answer:

44

Step-by-step explanation:

Since triangles are similar, so their corresponding sides would be in proportion.

Therefore,

\frac{24}{32}  =  \frac{33}{?}  \\  \\  \\ ? =  \frac{32 \times 33}{24}  \\  \\ ? =  \frac{4\times 33}{3} \\  \\ ? =  4\times 11 \\  \\  ? =  44 \: units

6 0
2 years ago
The sum of a rational number and an irrational number is always irrational.
Lostsunrise [7]

Answer:

the answer is true

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Show me the work to solve 0.3465÷0.21
    5·2 answers
  • Find the value of X°<br> a.25°<br> b.85°<br> c.75°<br> d.105°
    14·1 answer
  • The smithsons are going to Dallas,TX on vacation. They have traveled 1/3 of the total distance. If they traveled 126 miles,how f
    7·1 answer
  • A chemical compound has a freezing point of -5°C and a boiling point of 97°C. What is the difference between the freezing point
    7·1 answer
  • 64% of 75 tiles show work
    8·1 answer
  • QUICK!!! please answer, first answer will get marked Brainlyest!
    10·2 answers
  • Can someone help out​
    5·2 answers
  • What is a unit rate $140 for 18 ft.²
    11·1 answer
  • Convert 0.912 into a single fraction​
    14·2 answers
  • What is the slope of a line that is perpendicular to the line y = x 4? the slope of the line is .
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!