1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
13

5. Find the area of the figure.

Mathematics
1 answer:
AveGali [126]3 years ago
7 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

4 x 4 + 1/2 x 3 x 6 = 25 ft^2

So it's B

You might be interested in
What is the ratio of 1.5 inch screws to 2.5 inch screws?
Ugo [173]

Step-by-step explanation:

1.5 : 2.5

= 1.5/2.5

15/25

3/5

the ratio is 3 : 5

4 0
3 years ago
Write the equation of a sine or cosine function to describe the graph.
docker41 [41]

Answer:

y = 3 \sin(2\pi \: x)  + 3

6 0
2 years ago
Write<br> 17/3<br> as a mixed number.<br> O A. 3<br> O-B. 3<br> © C.53<br> O D. 53
IRINA_888 [86]

Answer:

5 2/3

Step-by-step explanation:

15 ÷ 3 = 5.

with 2 leftover, you will have 2/3

5 + 2/3 = 5 2/3

<em>Good Luck!</em>

<em>-kiniwih426</em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the sum of a number and four is tripled the result is eight less than twice the number
Drupady [299]

Answer:

The number is -20.

Step-by-step explanation:

If x is the number, then 3(x+4)=2x-8.

3x+12=2x-8

x=-20

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Andi purchased 1/3 pound of cashews for $2.85.What is the cost of 1 pound of cashews.
Minchanka [31]
1/3 lb. = $2.85
1/3 lb = $2.85
1/3 lb. = $2.85

1 lb of cashews costs $ 8.55
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate 2a - 3b for a = 7 and b = -2. 20 9 8
    10·1 answer
  • Any one that knows this please help thanks!
    13·1 answer
  • Find the quotient of the quantity negative 40 times x to the 3rd power minus 12 times x to the 2nd power plus 16 times x all ove
    14·2 answers
  • You have $10 to go bowling with your friends. You need to rent shoes for $4. Each game (g) costs $3. Write and solve an equation
    7·1 answer
  • F(x) = x² + x ² x ² + x + 2
    13·1 answer
  • Use what you know about domain to select all of the following functions that could be the one graphed.
    15·2 answers
  • Evaluate the following expression. Round your answer two decimal places. Log3(10)
    11·2 answers
  • I will give brainiest answer
    14·2 answers
  • What is the slope of line n?
    5·1 answer
  • PLEASE HLEP WITH A FREAKING IXL
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!