1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
choli [55]
2 years ago
13

The area of a circular wave expands across a still pond such that its radius increases by 14 cm each second. Write a formula for

the area A of the circle as a function of time t since the wave begins: A=
Mathematics
1 answer:
lara31 [8.8K]2 years ago
4 0

Answer:

A = π(14t)²

Step-by-step explanation:

The radius is increasing at the rate of 14 cm per second.

We need to find the formula for the area A of the circle as the function of time t.

Initial area of the circle,

A = πr², where r is the radius of the circle

Area as a function of t will be :

A = π(14t)²

Here, 14t is the radius of the wave.

You might be interested in
Which expression is equivalent to 6/12 divided by 2/3
Ivanshal [37]

Answer: B

Step-by-step explanation:keep changing flip

7 0
2 years ago
What is 16/2.5-3.2x0.043
Salsk061 [2.6K]
0.1376 is the answer.
3 0
3 years ago
Jayla bought a table and some chairs at a furniture store.
anzhelika [568]

Answer:

b. She paid $30 for each chair.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
- Systems of Linear Equations & Inequalities
miv72 [106K]

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
If p is the smallest of four consecutive even integers what is their sum interms of p. ​
ikadub [295]

Answer:

4p + 12

Step-by-step explanation:

p + p+2 + p+4 + p+6 = 4p + 12

4 0
3 years ago
Other questions:
  • ILL GIVE YOU BRAINLIST !
    7·2 answers
  • Add:<br><br> 2⁄4 + 3⁄5 + 6⁄8
    11·2 answers
  • An international phone call costs $6.53 for 48 minutes. How many cents per minute
    5·1 answer
  • A population, P(t) (in millions) in year t, increases exponentially. Suppose P(9)=16 and P(18)=24. a) Find a formula for the pop
    9·2 answers
  • Combine like terms.
    5·1 answer
  • Dylan opens a credit card account with $550.00 of available credit .Now that he has made some purchases Dylan’s account only has
    14·1 answer
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • Mrs. Clearwater paid $38.64 to fill up 12 gallons of gasoline in her car. What is the price for 1 gallon of gasoline?
    15·2 answers
  • Solve the word problem and show your work.<br><br>I need help
    15·1 answer
  • Time to check your progress.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!