Answer:
7 notepads
Step-by-step explanation:
5 + 3x = 26
Subtract constant (5)
3x = 21
Divide by coefficient (3)
x=7
Answer:
DATTEBAYOOO
It's just a pic of Naruto Uzumaki, BELEIVE IT
Step-by-step explanation:
Answer:
350
Step-by-step explanation:
In this case you would round up, to the nearest multiple of 10. Since 348 is closer to 350 than it is to 340, the answer is 350.
Answer:
$243.92 for 8 is cheaper
Step-by-step explanation:
To find the unit price for the 6 shirts you would do 188.94 divided by 6.
To find the unit price for the 8 shirts you would do 243.92 divided by 8
for 6 shirts it's: $31.49/shirt
for 8 shirts it's: $30.49/shirt