24 pencils costing a total of $3.00 how many cents per a pencil
2 answers:
Answer:
The pencils cost about 13 cents a pencil.
Step-by-step explanation:
Divide 3 by 24 and you get 0.125 you can round to the nearest hundredth to get 13 cents. Also see if 12 cents is a answer if 13 cents is not available.
Answer:
$0.125 , so 12.5 cents per pencil
Step-by-step explanation:
You can double check this by doing , making sure it equals 3.
You might be interested in
A B Just search it up on a math website or sum
Answer:I searched it up on go
Step-by-step explanation:and I got 5x-5+ x/2
Answer: 15
Step-by-step explanation:
The answer is because if you divide 14,130 by 3.14. You'll get 4500 and then divide that by 300 and your finally is 15
4. .5 per ounce so 3.5 for 7 ounces 5. 7.5 degree every hour so 22.5 for 3 hours 6. 61 miles per hour so 305 for 5 hours
I dont see a picture... :(