1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nutka1998 [239]
3 years ago
5

Solve for x in the figure below

Mathematics
1 answer:
fredd [130]3 years ago
3 0

Answer:

x = 35.4

Step-by-step explanation:

Sum of all interior angles in a triangle = 180°

Therefore:

(x + 2)° + (2x + 2)° + (2x - 1)° = 180°

x + 2 + 2x + 2 + 2x - 1 = 180

Collect like terms

x + 2x + 2x + 2 + 2 - 1 = 180

5x + 3 = 180

Subtract 3 from each side

5x + 3 - 3 = 180 - 3

5x = 177

Divide both sides by 5

5x/5 = 177/5

x = 35.4

You might be interested in
Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?
spayn [35]
56÷6.2 equals 9.032≈9 the answer is 9 $
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How hard is the permit test?
saveliy_v [14]
It shouldn't be too hard, I've been taking my practice test all day today and yesterday night and I believe i'm going to do good today on my test, just study hard and take the practice test
5 0
3 years ago
9 - ? = 8.82
stepan [7]
1.18 is the answer!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andy, who loves to cook, makes apple cobbler for his family. The recipe (serves 6) calls for 434 pounds of apples, 514 cups of f
Tamiku [17]

This question was not written properly

Complete question;

Andy, who loves to cook, makes apple cobbler for his family. The recipe (serves 6) calls for 4 3/4 pounds of apples, 5 1/4 cups of flour, 1/6 cup of margarine, 2 7/8 cups of sugar, and 2 teaspoons of cinnamon. Since guests are coming, Andy wants to make a cobbler that will serve 15 (or increase the recipe 2 1/2 times). How much of each ingredient should Andy use?

Answer:

To serve 15, number of ingredients Andy should use =

Apples = 11 7/8 pounds

Flour = 13 1/8 cups

Margarine = 5/12 cups

Sugar = 7 3/16 cups

Cinnamon = 5 teaspoons.

Step-by-step explanation:

The recipe (serves 6) calls for 4 3/4 pounds of apples, 5 1/4 cups of flour, 1/6 cup of margarine, 2 7/8 cups of sugar, and 2 teaspoons of cinnamon. Since guests are coming, Andy wants to make a cobbler that will serve 15 (or increase the recipe 2 1/2 times). How much of each ingredient should Andy use?

For Apples

Serving for 6 = 4 3/4 pounds of apples

Serving for 15 =

= 15 × 4 3/4 pounds/6

= 11 7/8 pounds of apples

For flour

6 servings = 5 1/4 cups of flour,

15 servings =

15 × 5 1/4 cups/6

= 13 1/8 cups of flour

For Margarine

6 servings = 1/6 cups of margarine

15 servings =

= 15 × 1/6 cups/6

= 5/12 cups of margarine

For Sugar

6 servings = 2 7/8 cups of sugar

15 servings =

15 × 2 7/8 cups/6

= 7 3/16 cups of sugar

For Cinnamon

6 servings = 2 teaspoons of cinnamon

15 servings =

15 × 2/6

= 5 teaspoons

Therefore, to serve 15, number of ingredients Andy should use =

Apples = 11 7/8 pounds

Flour = 13 1/8 cups

Margarine = 5/12 cups

Sugar = 7 3/16 cups

Cinnamon = 5 teaspoons.

5 0
3 years ago
Write the following number in standard decimal formone and thirty-four thousandths
Over [174]
When somebody is reading numbers from a book
and he says "one and thirty-four thousandths",
you can tell that the number he's looking at is

                                1.034  .
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What has bark but doesnt bite?
    7·2 answers
  • Sandi had the following problem on her math test:6•4+2÷2-7
    9·1 answer
  • How many MLB teams lost money (had a negative "Operating Income") in 2016?
    9·1 answer
  • What is 1000 times 8000 centimeters
    5·2 answers
  • The perimeter of a rectangular concrete patio is 38 meters. The area is 90 square meters. What are the dimensions of the patio?
    13·1 answer
  • What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
    13·1 answer
  • 4. What is the value of -24 + 6?
    15·2 answers
  • Can someone help me asap​
    12·1 answer
  • A 4-pound bag of sugar contains 454 one-teaspoon servings and costs $3.49. A batch of muffins uses 1 2 cup of sugar. How many wh
    12·1 answer
  • The Tigers’ second play went for +4 1/2 yards. Did the Tigers gain or lose yards on that play? How many yards did they gain or l
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!