Answer:37
Step-by-step explanation:
As per the problem
Jing spent
of her money on a pack of pens.
of her money on a pack of markers.
and
of her money on a pack of pencils.
Total fraction of money spent cab be given as below
Fraction of Money Spent =
Take the LCD of denominator, we get LCD of (3,2,8)=24
Fraction of Money Spent =

Ok so, Since Kelli and her family drove a total of 293 miles in 7 hours, then your equation should be
Now, since you have your ratio you divide 293 by 7 in order to get how many miles were driven in one hour

= 41.85714286 miles/hr
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
320m
Step-by-step explanation
a rectangle has four sides, two pairs of identical sides. So two sides are 16. So that adds up to 32. Perimeter is all sides added together. so it has to add up to 72. 72 minus 32 is 40, so two of the sides have to be 40. Area is length times width, so 16 times 20, which is 320.