1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dangina [55]
2 years ago
14

Marla's mom bought a 36-pack of water bottles at the supermarket. Each bottle has 500 mL of water. How many liters of water is t

his?
Mathematics
1 answer:
PolarNik [594]2 years ago
4 0

Answer:

18 L

Step-by-step explanation:

36 packs * 500 mL =  18000 mL

18000 mL / 1000 = 18 L

You might be interested in
Statement A:water contains dissolved minerals.
Doss [256]

Answer:

Converse

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A drawer contains a dozen unmatched brown socks and a dozen unmatched black socks. how many socks must someone take out to ensur
krok68 [10]
 <span>A) 3 - The third sock will match the first or second if they don't match each other. 
B) 14 - It's highly unlikely yet possible to remove all brown socks first, the next two would have to be black.</span>
5 0
3 years ago
Yuki bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?
xxTIMURxx [149]
Hello!

\bf Answer:

The price is \bf $0.75 per ounce.

_____________________________

\bf Explanation:

1 pound = 16 ounces

Divide the price by the number of ounces there are in a pound.

12 ÷ 16 = 0.75

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the zoo on Monday, 65 percent of the people in attendance were children. If 520 children were in attendance, how many people
Anvisha [2.4K]
A total of 800 people visited the zoo on Monday
8 0
3 years ago
PLEASE ANSWER MY QUESTION I AM OFFERING 60 POINTS AND I REALLY NEED THE ANSWER
Irina-Kira [14]
The correct answer is a
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Emma sells jewelry online. She has found that when she sells each piece of jewelry for $20, she sells an average of 23 pieces of
    13·1 answer
  • Raina wants to paint the ceiling of her restaurant. The ceiling is in the shape of a square. Its side lengths are 55 feet. Suppo
    6·1 answer
  • Who walks at a faster rate? Makenna who walks 60 feet in 10 seconds or Christian who walks 576 inches in 6 seconds?
    11·1 answer
  • The parabola y=x^2 is reflected across the x-axis and then scaled vertically by a factor of 4/3 What is the equation of the new
    7·2 answers
  • I need help with the questions with all of them.
    9·1 answer
  • 4. Find the following function values.
    7·1 answer
  • The number 20 is no less than the difference of 4 times a number c and 8.
    6·1 answer
  • A ladybug and ant move at constant speeds. The diagrams with tick marks show their positions at different times. Each tick mark
    12·1 answer
  • What multiple of 8 gets an equal multiple of 9
    9·1 answer
  • Layla has a points card for a movie theater.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!