1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Georgia [21]
2 years ago
10

Step by step please

Mathematics
1 answer:
Nadusha1986 [10]2 years ago
3 0

Answer:

step 1.

(67-X)=180

67-180= - X

-X=-113

X=113

You might be interested in
M<br> (9x + 2)<br> 1<br> (5х – 1)°<br> 740<br> What is mz2?<br> 39°<br> 570<br> ОООО<br> 67°<br> 740
Elodia [21]

Answer:

<h3>           m∠2 = 67°</h3>

Step-by-step explanation:

m║n   ⇒   (9x + 2)° = 74°       {Corresponding Angles}

(9x)° = 72°

 x = 8

Angles: angle corresponding to angle (5x-1)°, angle 74° and angle 2 add to 180° (straight angle)

(5×8 - 1)° + 74° + m∠2 = 180°

39° + 74° + m∠2 = 180°

113° + m∠2 = 180°

m∠2 = 180° - 113°

m∠2 = 67°

7 0
3 years ago
Use the normal distribution to find a confidence interval for a proportion p given the relevant sample results. Give the best po
Brrunno [24]

Answer: (0.63, 7.07)

Step-by-step explanation:

The confidence interval for population proportion is given by :-

\hat{p}\pm z_{\alpha/2}\sqrt{\dfrac{\hat{p}(1-\hat{p})}{n}}

Given :\hat{p} =0.7 ;  n=110

Significance level : 1-0.90=0.1

Critical value :  z_{\alpha/2}=1.645

Now, a 90% confidence interval for population proportion will be :-

0.7\pm (1.645)\sqrt{\dfrac{0.7(1-0.7)}{110}}\\\\\approx0.7\pm0.07\\\\=(0.7-0.07,0.7+0.07)=(0.63,\ 7.07)

Hence, a 90% confidence interval for population proportion = (0.63, 7.07)

5 0
3 years ago
A 10 lb. bag of cherries costs $35.50.<br> Find the unit rate
Yuliya22 [10]

Answer:

1 lb. bag of cherries costs $3.55

8 0
3 years ago
Robert's family brings six gallons of water for the players on the football team. If one gallon of water contains 128 fluid ounc
levacccp [35]

Answer:

768

Step-by-step explanation:

128*6=768

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A washer and dryer cost $711 combined the washer cost $61 more than the dryer what is the cost of the dryer
Fofino [41]

Answer:

$325

Step-by-step explanation:

Let  the dryer be x and the washer be y

x+y= 711---------1

y= x+61-----------2

put y= x+61 in 1

x+x+61= 711

2x+61= 711

2x= 711-61

2x=650

x= 650/2

x=325

Hence the dryer cost $325

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Convert 213base four to base5​
    15·1 answer
  • Write using algebra.<br><br> Jimmy ran m miles in t minutes. What was his speed?
    9·1 answer
  • What is 1/5 of 1/2 of 1/4 of 152?
    15·2 answers
  • You are participating in a school bake sale as a fundraiser for your basketball team. Your goal is to raise at least $150 by sel
    5·1 answer
  • Help answer question about triangles!
    11·2 answers
  • How do you write 2x-3y=-15 In slope intercept form?
    11·2 answers
  • Student Friendly Bank pays a simple interest rate of 2.5% per year. Neighborhood Bank pays a compound interest rate of 2.1% per
    7·1 answer
  • Find the value of the unknown angle. <br> 25<br> 30<br> 43<br> 80
    5·1 answer
  • In the figure, p is parallel to s. Trasnversals t and w intersect at point L.
    7·1 answer
  • HI PLEASE ANSWER THIS QUESTION THANK YOU SO MUCH!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!