1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adelina 88 [10]
3 years ago
8

1 ½ - 6/10 = HELP PLS

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
4 0

Answer:

0.9

Step-by-step explanation:

1 1/2 = 1.5

6/10 = 0.6

1.5 - 0.6 = 0.9

You might be interested in
Each class briarwood elementary collect at least 54 of food during the drive. If there are 29 classes in the school,what was the
julia-pushkina [17]

Answer:

1566

Step-by-step explanation:

20*50=1000

20*4=80

<h3>1000+80=1080</h3>

9*50=450

9*4=36

450+81=486

<h2>1080+486=1566</h2>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
To make a pizza, I want to pick one type of crust, 1 type of sauce, and 1 type of topping. There are 3 crust types, 3 sauce type
Ede4ka [16]

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾  

I believe you just multiply all the values together

3 x 3 x 9 = 81

You can make 81 different pizzas

Have A Nice Day ❤    

Stay Brainly! ヅ    

- Ally ✧    

。☆✼★ ━━━━━━━━━━━━━━  ☾

7 0
3 years ago
In the diagram below of triangle FGH, J is a midpoint of FG and K is a midpoint
spayn [35]

Answer:

The midsegment of a triangle is a line segment that connects the midpoints of two sides ofrigidity to structures.

You can use a compass and straightedge to construct the midsegments of a triangle.

_

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Rational numbers<br> Is 17.156 a rational number
ella [17]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
You buy 5 pounds for $35. How much does one pound cost
nata0808 [166]
One pound costs 7.

$35 ÷ 5 = 7
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The base of a rectangular solid is a square with a side of the length a cm. The height of the rectangular solid is b cm and its
    11·1 answer
  • The slope-intercept form of a linear equation is y=mx + b, where x and y are
    8·1 answer
  • hellen raised 12$ for the food bank last year and she raised 6 times as much money this year how much money did she raise this y
    8·1 answer
  • Help please thanks!! (:
    6·1 answer
  • The sum of David’s weight and Mike’s weight is 180 pounds. If you subtract David’s weight from Mike’s weight, you get half of Mi
    11·1 answer
  • Product of 3.24<br><br> 0.45 x 0.72 <br><br> 0.45 x 72<br><br> 4.5 x 0.7<br><br> 4.5 x 7.2
    5·2 answers
  • you have saved up for a tropical vacation your plane ticket cost $320 what is the maximum that you can spend during your vacatio
    6·1 answer
  • Lucy buys a greeting card for $4.50 She then buys 5 postcards that all cost the same amount. The total cost is $7.00 How much is
    6·1 answer
  • Hector purchased a 20-ounce bottle of mustard for $2:80 what is the cost of the mustard per ounce?
    12·1 answer
  • Two mechanics worked on a car. The first mechanic charged $75 per hour, and the second mechanic charged $50 per hour. The mechan
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!