1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
3 years ago
10

What is the value of A??

Mathematics
1 answer:
aniked [119]3 years ago
7 0

Answer:

the value is....

Step-by-step explanation:

a

You might be interested in
PLZ HELP HELP PLZ PLZ ASAP ASAP
xxTIMURxx [149]

Answer: 8

Step-by-step explanation: Divide 224 by 28

5 0
2 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two pounds of grapes costs $6 as shown in the table. At this rate, how many pounds of grapes can you buy with $1? Round your ans
sergiy2304 [10]
Well 1 pound should cost $3 so do the math lol
5 0
2 years ago
A website has a daily trivia contest. On mondays, wednesday, fridays, you have 1 ½ hours to submit an answer. On tuesdays and th
Alex73 [517]

Answer:

8 1/2 hrs/wk

Step-by-step explanation:

3(1 1/2 hrs) plus

2(1 1/4 hrs) plus

2(3/4 hr)

The LCD here is 4.  Convert 3(1 1/2 hrs) to 3(1 2/4 hrs), so that we now have:

3(1 2/4 hrs)  = 3 6/4 hrs

+2(1 1/4 hrs)  =  2 2/4 hrs

+2(3/4 hrs)   =       6/4 hrs

-------------------------------------

                          5 14/4 hrs, or

                          5 + 3 2/4 hrs, or

                              8 1/2 hours/week

7 0
3 years ago
1. What is the vertex of y-3=-(x+2)^2
KonstantinChe [14]
For #2, you need a value of x that will make y = 0. This is because the x-intercept is the value of x where the line crosses the x-axis.  
8 0
3 years ago
Other questions:
  • HELP PLZ HURRY!!!!!!
    6·1 answer
  • A number is less than 20 units away from 7 on the number line. What numbers are within these parameters? Choose the inequality t
    10·2 answers
  • How much is the jacket without sales tax
    7·1 answer
  • One ordered pair $(a,b)$ satisfies the two equations $ab^4 = 12$ and $a^5 b^5 = 7776$. what is the value of $a$ in this ordered
    8·1 answer
  • Heather is riding her bicycle. she takes 3 hours to ride 37.5 kilometers. what is her speed?
    14·1 answer
  • Three-fourths of the sum of d and 4
    10·1 answer
  • What happens when the radius of a cylinder is doubled
    12·1 answer
  • Pepe uses these steps to partition segment AB in a ratio of 2:5.
    12·1 answer
  • What is 910÷15 ?
    9·2 answers
  • Y= 3/4x + 7; <br> domain = {-8, -4, 12}<br> whats the range?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!