1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
3 years ago
9

The profits from selling T-shirts at store A are shown in the graph. The profit y for selling x T-shirts at store B is represent

ed by the equation y = 3.75x. Which of the following statements is true?
Store A made a greater profit per T-shirt.
Store B made a greater profit per T-shirt.
Store A made a profit of $3.50 per T-shirt
Store B made a profit of $4 per T-shirt
Mathematics
1 answer:
m_a_m_a [10]3 years ago
6 0

Answer:

do you know what it is

Step-by-step explanation:

You might be interested in
3. The line y - 6 = (x - 3) passes through which point?
Karolina [17]

Answer:

answer is ya mum

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Equations
sergij07 [2.7K]

Answer:

2x+12=24

first you subtract 12 from both sides

2x+12=24

-12. -12

The 12-12 should cancel itself, the rest of the equation you bring down to get

2x=12 (because 24-12=12)


Now you have 2x=12.
you then divide 2x by both sides.

2x=12

/2x=/2x

The 2x/2x cancels itself out so you then solve for 12/2x.

For this you just divide 12/2 which is 6!

x= 6 is your final answer.
to check this equation you can plug your number back into x to see if it is true! 2(6)+12=24.
6 times 2 is 12 and 12+12 is 24 so your answer (6) is true!


hope this helps! :D

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Victoria bought a jacket in the sale which had 20% off. If it cost ?36 on sale what did it cost before the sale?
Basile [38]

Answer:

The jacket costs $45

Step-by-step explanation:

In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.

$36 / 80% = $45

7 0
3 years ago
Help! Please!
Elan Coil [88]
Because there are infinitely many numbers that are either greater or less than variable x.
5 0
3 years ago
7. Veronica is choosing between two health clubs.
vesna_86 [32]

Answer:

The total cost for  each health club will be the same after 4 months.

Step-by-step explanation:

  • Let A = membership fee for studio A
  • B = membership fee for studio B
  • x= membership month

  • A = 22 + 24.5x
  • B = 47.00 + 18.25x

We want to when the total cost at each health studio is the same.

In other words, when A = B.

Therefore, the expression becomes

A = B

22\:+\:24.5x=47.00\:+\:18.25x

Step 1: Simplify both sides of the equation.

24.5x+22=18.25x+47

Step 2: Subtract 18.25x from both sides.

24.5x+22-18.25x=18.25x+47-18.25x

6.25x+22=47

Step 3: Subtract 22 from both sides.

6.25x+22-22=47-22

6.25x=25

Step 4: Divide both sides by 6.25

\frac{6.25x}{6.25}=\frac{25}{6.25}

x=4

Therefore, the total cost for  each health club will be the same after 4 months.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • How many times dose 42 go into 1,984
    13·1 answer
  • What is the answer for this problem
    10·1 answer
  • Find five rational numbers between 2/3and4/5​
    15·2 answers
  • What is 412,639 rounded to the nearest thousand
    8·1 answer
  • Liam earns $12 for each hour of dog walking. How many hours in all will it take Liam to
    14·2 answers
  • Which is the product of 79 and 6?
    15·2 answers
  • Claire wants to start a stamp collection. She spends $15 on an album to hold her stamps and $1.25 for each stamp. If she has $40
    7·1 answer
  • Find the median and mean of the data set below:<br> 36,4,27,46,46
    9·1 answer
  • What is 4-1/4 help please​
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!<br><br> Circled questions only (#18 and #22)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!