Answer:
answer is ya mum
Step-by-step explanation:
Answer:
2x+12=24
first you subtract 12 from both sides
2x+12=24
-12. -12
The 12-12 should cancel itself, the rest of the equation you bring down to get
2x=12 (because 24-12=12)
Now you have 2x=12.
you then divide 2x by both sides.
2x=12
/2x=/2x
The 2x/2x cancels itself out so you then solve for 12/2x.
For this you just divide 12/2 which is 6!
x= 6 is your final answer.
to check this equation you can plug your number back into x to see if it is true! 2(6)+12=24.
6 times 2 is 12 and 12+12 is 24 so your answer (6) is true!
hope this helps! :D
Answer:
The jacket costs $45
Step-by-step explanation:
In order to find this, notice that the price of the sale represents 80% of the total cost. This is because we took 20% away with the sale. Now we can find the overall amount by dividing the sale cost by the amount it represents.
$36 / 80% = $45
Because there are infinitely many numbers that are either greater or less than variable x.
Answer:
The total cost for each health club will be the same after 4 months.
Step-by-step explanation:
- Let A = membership fee for studio A
- B = membership fee for studio B
We want to when the total cost at each health studio is the same.
In other words, when A = B.
Therefore, the expression becomes


Step 1: Simplify both sides of the equation.

Step 2: Subtract 18.25x from both sides.


Step 3: Subtract 22 from both sides.


Step 4: Divide both sides by 6.25


Therefore, the total cost for each health club will be the same after 4 months.