1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
2 years ago
10

If the circumference of a circle is 21 inches, what is the diameter? Use 3.14 for and round your answer to the nearest hundredth

.
Mathematics
1 answer:
Ket [755]2 years ago
7 0
You would divide 21 by 3.14

Which would give you 6.687 now round up to the nearest hundredth
You might be interested in
There are 700 people in line for a popular amusement-park ride when the ride begins operatoins in the morning
Paladinen [302]
QUESTION IS INCOMPLETE
6 0
2 years ago
I am thinking of a number.
labwork [276]

Answer:

1, 2, and 4.

Step-by-step explanation:

Have a nice day! :-)

5 0
3 years ago
If 12 + 2 = 14, then 14 = 12 + 2 true or false​
SVEN [57.7K]

TRUE TRUE TRUE TRUE TRUE

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you answer these plz?
xxMikexx [17]

Answer: the answer is d

7 0
2 years ago
Chelsea wants to join a fitness club. The fitness club charges and initial membership fee of $30 and a monthly fee of $10.50. Sh
Mumz [18]

Answer:

She can be a member for 8 months

Step-by-step explanation:

Let x be the number of months

30 + 10.5(x) = 114

30 + 10.5x = 114

10.5x = 114-30

10.5x = 84

x = 84/10.5

x = 8 mints

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Shiv and his friends are 3 1/6 pizzas. Express this amount as a decimal
    9·1 answer
  • For the function f(X) = x^2 -12, find (f o f -^1)(4)<br> A. 6<br> B. 10<br> C. 4<br> D. 0
    10·1 answer
  • HELP! ASAP!!!! <br><br> Use a calculator to solve the equation.<br><br><br> −9.5x + 0.88 = −6.72
    9·1 answer
  • Two trains leave stations 442 miles apart at the same time and travel toward each other. One train travels at 75 miles per hour
    5·1 answer
  • Help me its so hard to understand
    13·2 answers
  • PLS HELP I NEED TO KNOW THIS LIKE RN<br> WILL GIVE BRAINLIEST TO FIRST GOOD ANSWER!!!!
    11·1 answer
  • Fruit Loops is $2.40 for a 12 oz. box.
    10·2 answers
  • Tommy was trying to solve the system of a linear equation and a quadratic equation shown below. 2x – y = –1 x2 – 5x – y = –7 Tom
    11·1 answer
  • You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?
    10·1 answer
  • The diameter of a circle is 24 millimeters. What is the circle's circumference? Use 3.14 for .​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!