1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
2 years ago
5

A 12.5 oz bag of Doritos costs $3.79. A 3 oz bag costs $1.00. What is the difference in unit rates?

Mathematics
2 answers:
lubasha [3.4K]2 years ago
4 0

9514 1404 393

Answer:

  $0.03 per ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate for the smaller bag is ...

  $1.00/(3 oz) = $0.333 /oz

For the larger bag, it is ...

  $3.79/(12.5 oz) = $0.303 /oz

Then the difference in unit rates is ...

  $0.333 -0.303 = $0.03 . . . per ounce

Furkat [3]2 years ago
3 0

Answer:

0

Step-by-step explanation:

12.5/3.79 = 3.2981530343

3.2981530343 rounded = 3.3

1/3 = 3.33333333333333

3.33333333333333 rounded = 3.3

3.3 - 3.3 = 0

You might be interested in
If you have 12 donuts for $5.40, what is the cost of one donut
anygoal [31]

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

you have to divide 5.40 by 12

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Total bill for the month was 551,
bulgar [2K]

Answer:

14) 2x + 13 = 21

Step-by-step explanation:

Have a nice day! :-)

5 0
2 years ago
mrs. Hudson invested $700 into an account that draws 3% interest, compounded annually. what is the total value of the account af
nadezda [96]
700 x .03 x 20 = 420
420 + 700
1120 is in the account after 20 years
7 0
3 years ago
Evaluate the algebraic expression.
Tanya [424]

Answer:

-15

Step-by-step explanation:

m/n - 3

-12 / 1 - 3

-12 - 3

-15

Can I get a crown?

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which letter would be most meaningful variable for this problem situation? The distance a car travels divided by 7 A. s B. m C.
vesna_86 [32]
A.S because it could mean speed
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me on finding the angles
    9·1 answer
  • The students in math class played a card game. Jarrods scores were 37 points ,58 points , -17 points and -9 points. The winner w
    6·1 answer
  • Which set of ordered pairs represents a function?
    13·1 answer
  • RSM HW HELP!!! PLEASE HELP ME ASAP!!!! I WILL GIVE BRAINLIEST IF YOU SOLVE THEM ALL CORRECTLY!!! THANKS!
    10·2 answers
  • Carmen used a random number generator to simulate a survey of how many children live in the households in her town. There are 1,
    5·1 answer
  • Trent Ordered a pizza. The circumference of the pizza is 25.12 inches. The radius of the pizza is 4 inches, trent understands th
    5·1 answer
  • Can you guys help me with this please it suppose to use the synthetic substitution or the remainder theorem.
    13·1 answer
  • Two data sets contain an equal number of values. The double box and whisker plot represents the values in the data set. Compare
    12·2 answers
  • Suppose that paulie and vinny each can produce ice cream or t-shirts. The table shows the quantity of each good that paulie and
    12·1 answer
  • 3x - 5 = -14 <br><br> What does X equal?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!