1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
3 years ago
5

A 12.5 oz bag of Doritos costs $3.79. A 3 oz bag costs $1.00. What is the difference in unit rates?

Mathematics
2 answers:
lubasha [3.4K]3 years ago
4 0

9514 1404 393

Answer:

  $0.03 per ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate for the smaller bag is ...

  $1.00/(3 oz) = $0.333 /oz

For the larger bag, it is ...

  $3.79/(12.5 oz) = $0.303 /oz

Then the difference in unit rates is ...

  $0.333 -0.303 = $0.03 . . . per ounce

Furkat [3]3 years ago
3 0

Answer:

0

Step-by-step explanation:

12.5/3.79 = 3.2981530343

3.2981530343 rounded = 3.3

1/3 = 3.33333333333333

3.33333333333333 rounded = 3.3

3.3 - 3.3 = 0

You might be interested in
Estimate the product of 79.623 times 4.83
r-ruslan [8.4K]
It would be 384.58, or 384.57909
4 0
3 years ago
If you change the the sign of a points y coordnate from positive to negative,how will the location of the point change
Nat2105 [25]

Answer:

Because Point X Will Change After Point Y Changes

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
(06.01)What type of association does the graph show between x and y?
Rasek [7]

Answer:

bsiwjbc

Step-by-step explanation:

jeeosjbbwwwwddddishwvffddddsswwbebdhxiiijjnedf

6 0
4 years ago
Will mark brainliest please help:)
vlabodo [156]
The answer is c I just got this question on an work sheet it’s c
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A carpenter makes legs for 3-legged stools and 4-legged tables. He makes a total of 57 legs.
Viefleur [7K]
4 legged tables : x 3 legged stools : y x + y = 20 y= 20 - x 4x + 3y = 68 Replace y by 20 - x so we only have one letter 4x + 3(20 - x) =68 4x + 60 - 3x =68 x + 60 = 68 x = 8 To find y replace x by 8 y = 20 - 8 y = 12 So you have 8 four legged chairs and 12 three legged stools. Hope I helped!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Wouldn't this be true ?
    7·2 answers
  • Order numbers from least to greatest 21/2,-7.5,-36/5,9.5
    15·1 answer
  • Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school party.the apples cost $2.12 per pound.the carrot costs $19.75 estimate th
    8·1 answer
  • Question 12<br> a<br> 71°<br> b<br> 78°<br> С<br> 360°<br> d<br> 438°
    11·2 answers
  • 1 yard is blank times as long as blank foot
    5·1 answer
  • Each square on the grid represents 1 ft². What is the approximate area of this patch of grass? A. about 35 ft² B. about 40 ft² C
    5·2 answers
  • Help me on this please and thank you
    7·2 answers
  • A straight line has a gradient of -2.Find the equation of that line if it passes through a point whose coordinates is (6,2).​
    14·1 answer
  • What is the following expression mulituply out (5x-6y)(5x-6y)
    5·1 answer
  • Please Help - Find the Volume
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!