1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lakkis [162]
3 years ago
13

lign="absmiddle" class="latex-formula">
​
Mathematics
2 answers:
olga_2 [115]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

X=7 or x=5

It might be two answer to this question

Rufina [12.5K]3 years ago
3 0

\huge\textsf{Hey there!}

\large\textsf{(x - 7) (x - 5)}

\large\text{DISTRIBUTE each of the numbers}

\large\textsf{x(x) + (-5)x + (-7(x) + (-7)(-5)}

\large\textsf{x(x) =  \bf x}\bf ^2

\large\textsf{x(-5) = \bf -5x}

\large\textsf{-7(x) = \bf -7x}

\large\textsf{(-7)(-5) = \bf 35}

\mathsf{x^2 - 5x -7x + 35}

\large\text{COMBINE the LIKE TERMS}

\mathsf{x^2 -(5x - 7x) + 35}

\mathsf{-5x -7x = \bf -12x}

\mathsf{x^2 - 12x + 35}

\boxed{\huge\text{Answer: \bf x}^2 \huge\text{\bf - 12x + 35}}\huge\checkmark

\large\text{Good luck on  your assignment and enjoy your day!}

~\frak{Amphitirite1040:)}

You might be interested in
PLS PLS PLS HELP!!!! True or false: 6x² - 4y - 3x + 6x² + 8x= 12x² + 5x - 4y
tigry1 [53]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

6x² - 4y - 3x + 6x² + 8x = 12x² + 5x - 4y

Regroup terms on left

6x² + 6x² - 3x + 8x - 4y = 12x² + 5x - 4y

Combine like terms

on left

12x² + 5x - 4y = 12x² + 5x - 4y     True

7 0
2 years ago
 Divide 1 hour in the ratio 1 : 9 : 10
olganol [36]

Answer:

3 minutes; 27 minutes; 30 minutes

Step-by-step explanation:

Let the common multiplier of the given ratios be x. So, the ratios 1: 9 : 10 will become x, 9x and 10x respectively.

Therefore,

x + 9x + 10x = 1 \: hour \\  \\ 20x = 60 \: minutes \\  \\ x =  \frac{60 \: minutes}{3}   \\  \\ x = 3 \: minutes \\  \\ 9x = 9 \times 3 = 27 \: minutes \\  \\ 10x =  10 \times 3 = 30 \: minutes

Thus, 1 hour in the ratio 1 : 9 : 10 can be divided as:

3 minutes; 27 minutes; 30 minutes

5 0
2 years ago
What is the value of w?
Dima020 [189]
You do 65+90=155
then 180-155=25 to get the angle next to w
w=155
7 0
2 years ago
If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?
madreJ [45]

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

8 0
3 years ago
Write 3 tens 9 ones in another way
Vsevolod [243]
3 tens is 3 * 10 = 30
9 ones is 9 * 1 = 9
30 + 9 = 39
Answer: 39

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the range of this set of data.<br> 89,73,84,91,87,77,94
    5·2 answers
  • Select the best answer for the question.
    9·1 answer
  • What’s equal to 4+(4x(5-2) divided by 2
    9·1 answer
  • 18.8 multiples by the cube of 25
    7·1 answer
  • The question is up there helpp plz <br>​
    5·1 answer
  • I giveeee brainlilster
    15·1 answer
  • NEED HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST REAL ANSWERS ONLY PLZ WILL REPORT FAKE ANSWERS
    11·1 answer
  • Is -92.41 an integer
    7·1 answer
  • If 3/4 of the distance between two places is 30km, how much is 2/5 of the distance is these places? Solve it with unitary method
    11·2 answers
  • How many positive three-digit numbers are evenly<br> divisible by 33?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!