1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
2 years ago
15

Pls help me on this​

Mathematics
1 answer:
NARA [144]2 years ago
7 0
The answer is 10% because 10% of 40 is 4
You might be interested in
Let the equation of a line be described by Equation A:
umka2103 [35]
10y - 5x = 40   Add 5x to both sides
       10y = 5x + 40   Divide both sides by 10
          y = \frac{1}{2}x + 4

The y-intercept is 4 and the slope of the line is \frac{1}{2}.

You can find these by comparing your equation to the equation y = mx + b, where m is the slope of the line and b is the y-intercept.
4 0
3 years ago
How to calculate monthly salary 5,000 month salary?
Vlada [557]
We have to calculate by multiplying 5,000 and total number of months
7 0
3 years ago
Is the first number divisible by the second 790 by 2
gogolik [260]
Yes, 790 is divisible by 2. The answer is 395
3 0
3 years ago
a playground is 750 M long and 250 m broad find the cost of levelling at rupees 16 per 100 square metres​
barxatty [35]

Answer:

Area of play ground = Length × Breadth = 750 × 250 = 187500. a Cost of levelling the ground = 187500 × 16 100 = Rs . 30000 

4 0
2 years ago
Using scientific notation, what is the solution to (2.82 * 104) * (3.1 * 103)?
MArishka [77]

Answer: Choice A) 8.742 * 10^7

=====================================

Work Shown:

(a * 10^b) \times (c * 10^d) = a*c*10^{b+d}\\\\(2.82 * 10^4) \times (3.1 * 10^3) = 2.82*3.1*10^{4+3}\\\\(2.82 * 10^4) \times (3.1 * 10^3) = 8.742*10^{7}\\\\

Extra info:

8.742 * 10^7 = 87,420,000

which is a little over 87.4 million

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can i get some help on this please ​
    8·1 answer
  • Completing the Square: results in 2 solutions<br> x^2 + 3x = -2
    8·1 answer
  • At the convenience store, a 12 pack of Dr. Pepper costs $3.96. How much does each can cost?​
    14·2 answers
  • To aid in her understanding of a math problem, Jolie is graphing the equations f(x) = x and f(x) = x + 3. How does adding the
    8·1 answer
  • An automobile manufacturer is concerned about a fault in the braking mechanism of a particular model. The fault can, on rare occ
    5·1 answer
  • The graph shows the change in the price of a stock over time.
    8·1 answer
  • One less than 4 times a number is the same as 3 times the number
    14·2 answers
  • What's the answer for this question?
    6·2 answers
  • The stock market closed on Tuesday at -
    12·1 answer
  • Rewrite the equation 2x + 3y = 6 in slope-intercept form.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!