1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkasestr [34]
2 years ago
7

Find the specified lengths and measures. Given: ΔABC≅ΔDEF Find: AB and m∠F

Mathematics
1 answer:
Leya [2.2K]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1. Find a. The length of side
RideAnS [48]
Are you good at math
5 0
3 years ago
Please helpppp ty giving brain liest trying to get more:)
olya-2409 [2.1K]
The answer I believe would be 3/4

Remember to count from point to point using rise/run

I hope this helped :D
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the equation of the line through point (1,−5) and perpendicular to y=1/8x+2. Use a forward slash (i.e. "/") for fractions (
Masteriza [31]

Answer:

y = -8x + 3

Step-by-step explanation:

Equation of a line:

The equation of a line has the following format:

y = mx + b

In which m is the slope and b is the y-intercept.

Perpendicular lines:

When two lines are perpendicular, the multiplication of their slopes is -1.

Perpendicular to y=1/8x+2

This line has slope \frac{1}{8}

So, for the line we want to find the equation, we have that:

\frac{m}{8} = -1

m = -8

So

y = -8x + b

Find the equation of the line through point (1,−5)

This means that when x = 1, y = -5. We use this to find b. So:

y = -8x + b

-5 = -8 + b

b = 3

The equation of the line is:

y = -8x + 3

7 0
2 years ago
Charli bought 2 3/4 pounds of pears for 0.76 per pound and 2 3/4 pounds of grapes for 1.40 per pound. how much money in dollars
MArishka [77]

Answer:

Total = \$5.94 ---- in dollars

Total = 594\ cents ---- in cents

5 dollars 94 cents

Step-by-step explanation:

Given

Pears

Weight = 2\frac{3}{4}\ lb

Amount = \$0.76 per pound

Grapes

Weight = 2\frac{3}{4}\ lb

Amount = \$1.40 per pound

Required

Determine the amount paid for the fruit in dollar and cents

First, we need to calculate the amount paid for each fruit.

This is calculated by multiplying the amount per pound by the number of pounds bought.

For Pears:

Total_{Pears} = 2\frac{3}{4} * \$0.76

Convert fraction to decimal

Total_{Pears} = 2.75 * \$0.76

Total_{Pears} = \$2.09

For Grapes

Total_{Grapes} = 2\frac{3}{4} * \$1.40

Convert fraction to decimal

Total_{Grapes} = 2.75 * \$1.40

Total_{Grapes} = \$3.85

Next, we add both amounts together to get the total amount spent in dollars.

Total = Total_{Pears} + Total_{Grapes}

Total = \$2.09 + \$3.85

Total = \$5.94

Multiply by 100 to convert this amount to cents

Total = 5.94 * 100\ cents

Total = 594\ cents

And it can be represented as dollars and cents as:

5 dollars 94 cents

8 0
2 years ago
1.A bag has 4 green blocks, 3 red blocks, 2 blue blocks, and 1 yellow block. Find the probability of randomly selecting a block
maks197457 [2]

Answer: 1) 7/10  2) 15  3) 240  4) 1/4  5) 4/9  6) 1/20  7) No, not independent

Step-by-step explanation:

1. 4 green+3red+2blue+1yellow = 10 total

if 3/10 are red, then 7/10 are not red. So the second option, 7/10

2. 3 cartons in every 40

40*5 = 200

so do 3*5 = 15

so 15 or the third option

3. 40 out of 110

110*6 = 660

so do 40*6 = 240

so 240 or the fourth option

4.

Flipping heads: 1/2

rolling even: well, there is 2, 4, and 6, or 3 even numbers so 3/6 or 1/2

do 1/2*1/2 = 1/4

so 1/4 or the third option

5. Numbers more than 2: 3, 4, 5, 6 (4 numbers)

4/6 or 2/3 chance the first time, 2/3 chance the second time

do 2/3*2/3 = 4/9

so 4/9 or the second option

6. 5 dishes and 4 desserts

1/5 chance of picking the dish

1/4 chance of picking the dessert

do 1/5*1/4 = 1/20

so 1/20 or the fourth option

7. Since you don’t replace the marble after picking it, it affects the outcome of the second draw. Therefore the events are dependent, or not independent. So the second option.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose you are adding 43 and 28. will you regroup??? and Explain
    15·1 answer
  • 16.75 + 3.2d – 4 + 6d = 51.39​
    7·1 answer
  • Unit rate for $5.40 for 24 cans
    15·2 answers
  • The sum of two numbers is nine. If one number is subtracted from the other, the result is -3. Find the numbers
    7·1 answer
  • A new car is purchased for 17900 dollars. The value of the car depreciates at 13% per
    9·1 answer
  • PLEASE I REALLY NEED HELP PLEASE!!
    13·1 answer
  • For each babysitting job, Tamar charges $6 for bus fare plus $8 per hour. She only accepts babysitting jobs if the total charge
    8·2 answers
  • these are the cost and revenue functions for a product line of cat food sold in 70 lb bags at a single pet store based on the fu
    9·1 answer
  • Your friend says the solutions to the unequal 9x -11x > 6 are x> 3
    5·1 answer
  • Difference Between Bar Chart and Histogram
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!