1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
2 years ago
6

Kyle works at a donut​ factory, where a​ 10-oz cup of coffee costs 95¢​, a​ 14-oz cup costs​ $1.15, and a​ 20-oz cup costs​ $1.5

0. During one busy​ period, Kyle served 29 cups of​ coffee, using 444 ounces of​ coffee, while collecting a total of ​$35.90. How many cups of each size did Kyle​ fill?
Kyle filled ___ 10-oz cup(s), ___ 14-oz cup(s), and ___ ​20-oz cup(s).
Mathematics
2 answers:
DerKrebs [107]2 years ago
6 0

Answer:

Kyle filled  4 servings of 10oz   16 servings of 14 oz  9 servings of 20 oz

Step-by-step explanation:

10oz  95c = x

14oz 1.15c = y

20oz 1.50c = z

444 given divided by 29 cups

= 444/29 = 15.3103448 average cup weight so the higher size were used more.  

9 servings of 20 oz cups = 180 = cost check at 1.50 x 9 = $13.50

16 servings of 14 oz cups = 224 = cost check at 16 x 1.15 = $18.40

4 servings of 10 oz cups = 40 = cost check at 4 x 0.95 = $3.80

Where given collection total said to be $35.90 we total 13.5+18.4+3.8 = 35.7 so we are 0.20 out and can try again.

OR just submit this.  4 servings of 10oz   16 servings of 14 oz  9 servings of 20 oz

Ainat [17]2 years ago
5 0

Answer:

10 oz: 7

14 oz: 8

20 oz: 6

You might be interested in
There are 52 colas and 26 lemon-lime sodas in the cooler. What is the ratio of colas to lemon-lime sodas?
sergejj [24]
Hi there.

If there are 26 lemon-lime sodas and 52 colas, then that means our ratio is going to be 52:26; however, this is not simplified as both of these are even numbers. To simplify, divide both of these numbers by 26.

26 / 26 = 1
52 / 26 = 2

Our new and simplified ratio of colas to lemon-lime sodas is going to be
2:1.

I hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
12 + 4x > 24 or 10 - 12x > 22
Wewaii [24]

Answer:

10 - 12 × > 22 Yan Yong sagot

8 0
2 years ago
A man buys a jacket birr 300 before VAT what is the VAT and the total cost?​
Novosadov [1.4K]
  • Base price=300
  • Let VAT be x%

Now

  • Total VAT=0.x(300)

Total cost:-

  • 300+300(0.x)
7 0
2 years ago
Kimberly wants to buy a new pair of jeans. If the jeans were originally $48.00, but are on sale with a 20% discount, how much wi
vovangra [49]

Answer:

$38.40

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?
Vinvika [58]

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the unit price per quart</u>

5.60 / 4

<em>$1.40 per quart</em>

<em />

Step 2:  Find the unit price per cup

1 quart = 4 cups

1.40 quarts / 4 cups

<em>$0.35 per cup</em>

<em />

Answer:  $0.35 per cup

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Please someone help me with at least two or three or all please guys I need help
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ME CORRECT MY ANSWER
    11·1 answer
  • angelo recently opened a bank account and deposits the same amount each week. After 8 weeks, he deposited $280. He wants to depo
    10·1 answer
  • Sketch the graph of y=2(x+1)^2 and identify the axis of symmetry.
    14·2 answers
  • A triangle has side lengths of 24 32 and 40. Is the traingle acute obtuse or right ?
    9·2 answers
  • Need help marking people as BRIANLIST
    10·2 answers
  • Can sb answer this correctly plz not a lot so plz do fast thank u
    8·1 answer
  • Help please!! I'm very confused
    8·1 answer
  • Kimberly is planning to drive 2916 miles on a road trip. if she wants to complete the trip in 6 days, how many miles will she ne
    11·2 answers
  • PLEASE HELP<br><br> What percent of 64 is 4?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!