Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
Answer:

Step-by-step explanation:

Distribute -3 through the parentheses
Similarly, Distribute 4 through the parentheses
⇒
Collect like terms
⇒
Calculate
⇒
Move 33 to right hand side and change it's sign
⇒
Calculate
⇒
Hope I helped!
Best regards!!
Answer:
The answer is A
Step-by-step explanation:
Answer:
the ratio of apples to oranges is 4 to 3
Answer:
28, 32, 36
Step-by-step explanation:
If you multiply each 7, 8, and 9 by 4 you get 28, 32, and 36. The sum of those numbers is 96.