1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
2 years ago
5

which of the following is the conjugate of a complex numbcber with -4 as the real part and 2 as the imaginary part( 6 points

Mathematics
1 answer:
Andreas93 [3]2 years ago
7 0
I don’t know sorry mmm ok
You might be interested in
Solve:<br> 2y + 5x=30<br> y = 3x + 4
mafiozo [28]
Replace the second equation y=3x+4 into the first one:
2(3x+4)+5x=30
Now solve for x:
6x+8+5x=30
11x=30-8
11x=22
x=22/11
x=2
Finally, replace x=2 into y=3x+4
y=3*2+4
y=6+4 = 10
So the anwer is x=2, y=10
6 0
3 years ago
for the spring fundraiser, there were 50 committee members. Each member worked 2 hour. The eveent raised $ 1,267.00. What amount
Sindrei [870]
50 x 2 =100 hours
1267/100= 12.67
$12.67 was raised per hour
3 0
2 years ago
Can you please help? I know the one I chose is correct.
AleksandrR [38]
I believe you are right :) because they are the same 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
6 pounds of apples and 3 pounds of oranges cost 24 dollars.5 pounds of apples and 4 pounds of oranges cost 23 dollars. Set up a
vitfil [10]

Answer:cost of each pound of apple= $3

And cost of each pound of orange =$2

Step-by-step explanation:

Step 1

Let cost of apples = x

And cost of Oranges =y

Let 6 pounds of apples and 3 pounds of oranges cost 24 dollars be represented as

6 x + 3y= 24----- equation 1

Also, Let 5 pounds of apples and 4 pounds of oranges cost 23 dollars be represented as

5x+ 4y= 23----- equation 2

Step 2

6 x + 3y= 24----- equation 1

5x+ 4y= 23----- equation 2

Using substitution method to solve the equation

6 x + 3y= 24

24-6x=3y

y= 24-6x/3 = 8-2x

Y= 8-2x

Substituting the value of y= 8-2x  into equation 2

5x+ 4( 8-2x)= 23

5x+ 32 -8x= 23

32-23= 8x-5x

9=3x

x=9/3

x=3

Putting the value of x= 3 in equation 1 and solving to find y

6 x + 3y= 24

6(3) +3y= 24

18+3y=24

3y= 24-18

3y=6

y=6/3= 2

Therefore the cost of each pound of apple= $3

And cost of each pound of orange =$2

8 0
3 years ago
Write the equation of the line that passes through
Tom [10]

Answer:

y=63x+65

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • you are planning a scavenger hunt for 20 campers. You plan to have 5 teams.one camper for each team will be recorder and the res
    13·1 answer
  • Please help me with this question! ASAP
    15·2 answers
  • HELP PLEASE ASAP PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASE ASAP PLEASE PLEASE ASAP ASAP PLEASE PLEASE HELP
    8·2 answers
  • 3. f(x) = x - 3<br> find the inverse
    15·1 answer
  • The cone has a height of 9 in and a diameter of 6 in. Find the volume of the popcorn container. Use 3.14 for π
    14·1 answer
  • Find the volume of the right circular cone that’s has the radius of 4 inches and height of 12 inches
    12·1 answer
  • Write the standard form of the equation of
    10·1 answer
  • Line z has a slope of 2.5 and goes through point (4, 13). Which equation best represents line z?
    6·1 answer
  • Please answer my question
    8·1 answer
  • I"LL MAKE YOU BRAINLIEST IF YOU ANSWER IN 1 MINUTE
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!