1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ziro4ka [17]
2 years ago
15

The population of a city decreases by 3.5% per year . If this year´s population is 195,000 what will next year´s population be ,

to the nearest individual .?
Mathematics
2 answers:
Sav [38]2 years ago
8 0

Answer:

Can i have the free points for a question

Step-by-step explanation:

Ugo [173]2 years ago
4 0
The population of next year would be 188,175
can i get brainliest ?
You might be interested in
What is the distance between points A and B? <br>A. 1/3<br>B. 1/2<br>C. 1 1/3<br>D. 1 1/2<br><br>​
Savatey [412]

Answer:

A. 1/3

Step-by-step explanation:

From 1 to ___, ____, and 2 is half and half that would be 2 and a half. the only solution would be 1/3

4 0
2 years ago
Opposite angles of a parallelogram are congruent. <br> a. True <br> b. False
AlexFokin [52]
Correct answer is true
4 0
3 years ago
Find the value of k if the line y = kx + 2 goes through the point<br><br> A (-2, 4)
viktelen [127]

Answer:

k=-1

Step-by-step explanation:

check is the equation goes through the point (-2,4)

4=-(-2)+2

4=2+2

4=4

this line goes through the point (-2,4)

Hope this helps UwU...

7 0
2 years ago
Select the correct answer.
Marysya12 [62]
Your answer will be A because the absolute value of -7 is 7 that is smaller than 8 8 smaller than 9 and -10 absolute value is 10 so A displayed in the right number sequence
3 0
3 years ago
15 pts the cost of 5 cartons of fresh ice cream is $8.75 what is the cost of 11 such cartons
Morgarella [4.7K]

Answer:

C ($19.25)

Step-by-step explanation:

First, find how much 1 carton costs, which is $8.75 divided by 5, which is $1.75. So, to find how much 11 cartons cost, we just multiply by 11 to get [tex]\boxed{\$19.25}[\tex]

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help me in Math
    6·1 answer
  • A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25 determine the unit cost per pound
    15·2 answers
  • Rico is making 4 batches of salsa.EAxh batch needs 2/3 cup of corn.He only had a 1/3 cup measure.How many times must rico measur
    6·1 answer
  • Simplify the expression. (0.4x10^-6)(0.7x10^-2)
    6·1 answer
  • Perform the indicated operations. reduce fractions to lowest terms. (do not use an improper fraction in the answer.) subtract 10
    12·1 answer
  • Multiply 613 by the reciprocal of −716.
    13·1 answer
  • A researcher is interested in estimating the mean weight of a semi trailer truck to determine the potential load capacity. She t
    5·1 answer
  • Pls helppppppp!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Guys I need help... will mark brannliest IF CORRECT
    6·1 answer
  • PLEASE ANSWER!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!