Answer:
$12.95 is the final cost for the oranges
$12 is the cost for apple
Step-by-step explanation:
The final cost for the orange is
30/100 x 18.50
=5.55
18.50-5.55
=$12.95
Answer:
The 1st error that Carlos made was in Step 2...
In step 2 , Carlos multiplied 14 only with 40. If he would have multiplied 14 with both 40 & 9 , then it could have been alright.....
Answer:
The average price per square yard is $8.00
Step-by-step explanation:
From the question
849 yd² = $6,796
1 yd² = x
Cross Multiply
849 yd² × x = 1 yd² × $6,796
x = 1 yd² × $6,796/849yd²
x = $8.0047114252
Approximately = $8.00
Therefore, the average price per square yard is $8.00
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
If you find the value of all the angles, you'll find that both triangles' angles are 50, 35, and 90 degrees.
(all the angles in a triangle add up to 180)