1) online has the lower unit price
27.25 / 5 = 5.45
32.16 / 6 = 5.3583333.... rounded it would be
5.35
2) The cost of 7 pounds would be 103.18
73.70 / 5 = 14.74 (cost of one pound)
14.74 x 7 = 103.18
3) The scarf in October costed more
13.35 / 3 = 4.45 (one scarf)
22.65 / 5 = 4.53
hope this helps
Answer:
hard question you got there
Step-by-step explanation:
Answer:
Geela would need 9 yellow parts
Explanation:
Originally, the Geela needed more yellow than red and the difference was 4 parts.
6-2=4 parts
4 parts + 5 parts of yellow = 9 yellow parts.
Set up an algebraic equation: b=cost of ball
1.10=1+b+b
1.10=1+2b
subtract 1 from both sides
.10=2b
divide by 2 on both sides
ball=5 cents