Answer:
3/5
Step-by-step explanation:
sin is opposite divided by the hypotenuse ( longest side)
18 is the opposite of angle x and the hypotenuse is 30
18/30 = 3/5
Answer:
2(2-x)+12x=44
4-2x+12x=44
-4 -4
-2x +12x = 40
10x=40
/10 /10
x=4
Step-by-step explanation:
first you multiply the (2-x) by 2, you then subtract the 4 from both sides of the equation, you end up with -2x +12x = 40. Then subtract the 2x from the 12x and you end up with 10x. so now 10x=40. You then divide both sides by 10 and end up with x=10
sorry im not to good at explaining haha
Answer: 3
Step-by-step explanation:
Given: x^2/12
Now, substitute. 6^2/12
36/12
3
Answer:
2.17609
Step-by-step explanation:
Easiest and fastest way is to just directly plug log base 10 of 150 into the calc, as it is a nasty decimal.
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>