1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldenfox [79]
3 years ago
9

Please help me it’s due tomorrow morning :(!!

Mathematics
1 answer:
andreev551 [17]3 years ago
5 0

Answer:

Using a variable to represent a pattern is helpful because you do not need to constantly rewrite the pattern.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Y<br> 10<br> 3<br> 1<br> 6.<br> 1<br> 19<br> 3<br> linear or non linear
Julli [10]

Answer:

Non-linear.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
6=-w/8. How do I solve this equation . What is w
VLD [36.1K]
To “cancel out the the 8 you would multiply by 8 on both sides and then you would be left with 48=-w. With that you would find the opposite of 48 and w and w=-48
6 0
3 years ago
Find the prime factorization of 50 using exponents
Elden [556K]
Five squared with the little two and 2 because 5 Times 10 is 50 and five is prime so then from 10 and you get five and two and both five and two are prime
5 0
3 years ago
Hint: 1 mile = 5280 feet
Ghella [55]

Answer: 4 miles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
How do I work out this equation?
Annette [7]
a_{11}=2\cdot11^2+3\cdot11-2=2\cdot121+33-2=242+31=273
4 0
4 years ago
Other questions:
  • You can read 45 pages of your new book in 2 hours. How many pages can you read in 3 hours?
    11·2 answers
  • the ages of three men are in the ratio 3:4:5.if the difference between the age of the oldest and the youngest is 18years, fine d
    11·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • your neighbor spent three times more money on Halloween candy then you your neighbor spent $27 on Halloween candy write an equat
    13·1 answer
  • For questions 19-22, write a linear equation with the given informatio
    8·1 answer
  • Which models best illustrates the inequality and its graph t &lt; 55
    15·2 answers
  • What is the slope and y-intercept of the following equation 3x + 2y = -6
    5·1 answer
  • Macy has 8 quarters for every 9 pennies in her change purse. How many pennies would she have if she has 40 quarters?
    11·2 answers
  • Solve the system of equations below<br> 2x-12y=4<br> x+12y = 56<br> Write answer as an ordered pair
    14·2 answers
  • You borrowed $4500.00 at 9.5% for 6 years, what amount would you pay in interest? ​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!