1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ruslelena [56]
2 years ago
10

For a beach trip, Sarai spends $9 on sunscreen, $18 on beach towels, $22 on food, $9 on a first aid kit, and $11 on sand toys.

Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]2 years ago
6 0
$9 represents the Mode
Mode is data that occurs the most
You might be interested in
Simplify negative 15.5 divided by 5.
Naya [18.7K]

Divide:

-15.5/5 = -3.1

-3.1 is your answer

hope this helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Christian sold tickets to the game . Good seats were $5 each and poor seats cost $2 each. 210 people attended and paid $660. How
Sholpan [36]
People who purchased good seats will be labeled as a
people who purchased poor seats will be labeled as b
therefore...
5a + 2b = 660
a + b = 210
Now, all that has to be done is for the system to be solved.
-2(a+b=210)

5a + 2b = 660
-2a - 2a = -420

3a=240
a= 80
*3 people purchased good seats.

Now we can plug that number in

5(80) + 2b = 660
400 + 2b = 660
2b = 260
b = 130
*130 people purchased poor seats

5 0
3 years ago
Justin rode his bicycle 5.3 miles a day for 17 days straight. How many miles did Justin ride altogether during the 17-day stretc
arsen [322]
The answer is B. 5.3 miles per day * 17 days = 90.1 total miles.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many Pennies did she collect in total
Sauron [17]

Answer: 4

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
What's the simplified form of 2x + 3 – X + 5?<br> A.X-2<br> B.X-8<br> C. x+8<br> D. 3x + 8
allochka39001 [22]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Group like terms

= 2x - x +3 +5

Add the similar 'elements'

= x + 3 + 5

Add the numbers

3 + 5 = 8 + x

= x+8

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the mathematical terms that mean "opposite of."
    7·2 answers
  • How much time is in. 7:30 to 9:29
    12·2 answers
  • I need the help as possible please somebody help me I need help I swear please somebody help me help me help me please someone h
    15·1 answer
  • Write an inequality that compares-6, 3, and 5
    11·1 answer
  • »
    5·2 answers
  • What is the distance between (-6,8) and (-3,9)?
    10·1 answer
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • I will give brainliest to the first one that does it correctly
    13·1 answer
  • 2
    15·1 answer
  • The two lines graphed below are not parallel. How many solutions are there to
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!