Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer:
The farmer should expect to LOSE 10 pounds of soybeans per acre per year
Step-by-step explanation:
f(x)=-x^2 + 20x + 100
just find how many soybeans his land will yield (per acre) after 10 and 20 years:
After 10: 200 pounds of soybeans/acre
After 20: 100 pounds of soybeans/acre
Because 10 years have passed and they lost 100 pounds of soybean production per acre, the farmer should expect to lose 10 pounds of soybeans per acre per year (-10 pounds of soybeans per acre/year)
<span>We have 75 mL of 4% sugar solution.
We have to add a 30% sugar </span><span>solution to make a 50% </span><span>sugar solution.
75 * .04 + .30x = .50 * (75 +x)
3 + .30x = 37.5 +.50x
I can't get the equation to solve.
Did you type it correctly? For one thing, you have the percentages typed as .30 % and 4%. Are the decimal places in the correct positions?
Also, no matter how much 30% sugar solution you add, it will NEVER increase to 50%.
</span>
Hello :
<span> x+2/3=9
x =9-2/3
(answer : </span><span>C)x=9 - 2/3</span>
Answer:
if I'm not wrong I think it's B