1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Temka [501]
3 years ago
9

The angle of elevation from

Mathematics
1 answer:
weqwewe [10]3 years ago
5 0

Answer:

104.5 ft

Step-by-step explanation:

In the picture I uploaded I showed all of the work so yeah!!! :)

You might be interested in
10. Which of the following corresponds to the midpoint of the points A(-2, 5, -3) and B(7,-4, 10)
pochemuha

Answer:

Step-by-step explanation:

mid ~point~of~A(-2,5,-3)~and~B(7,-4,10) ~is~C(\frac{-2+7}{2} ,\frac{5-4}{2} ,\frac{-3+10}{2} )\\=(\frac{5}{2},\frac{1}{2}  ,\frac{7}{2} )

4 0
4 years ago
When i muiltplyied 3.675 x 10 i got 36.75. my question is why did the decimal move? and how.
qaws [65]

Answer:

It moved because of this:

Step-by-step explanation:

the number 10 has one 0 in it.

you move the decimal place over how many times depending on how many 0s there are, so because there is <u>one</u><u> </u>0 in 10, you move it over <u>once</u>.

hope this helped!

3 0
3 years ago
Divide using long division (4x^2-2x+7) divided by (x-1)
Julli [10]
The answer is: 4x-3+7/x
8 0
3 years ago
What is a decimal that rounds to 4?​
sattari [20]

Answer:

there are alot of things that can be rounded to 4

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Q 18: Melissa uses 150 g of sugar for every 6 eggs. How many eggs should she use with 350 g of
Zarrin [17]

Answer:

14 eggs

Step-by-step explanation:

150 grams need 6 eggs

1 gram need 6 ÷ 150 eggs

350 grams need 350×6÷ 150 =  14 eggs

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 2767545 to the nearest ten
    5·2 answers
  • Lena tried to solve a system of linear equations algebraically and the process found the equation 5=9. Lena thought something wa
    8·1 answer
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
    11·2 answers
  • The cost of 3 ibs of turkey is $9.81. What is the cost per pound for the turkey?
    15·1 answer
  • Y=(x+3)(x-13) the x-intercepts are?
    11·2 answers
  • How long does it take the penguin to walk 45 feet?
    9·1 answer
  • Please help me with this question and explain it
    10·1 answer
  • A tangent to a circle passes through the center of the circle<br>True<br>false<br>sometimes true​
    6·1 answer
  • Solve 2x +8≤10 or 2x+8&gt;20 please i need answers ASAP
    11·1 answer
  • What is the value of the exponential expression 24?<br> O A. 8<br> B. 32<br> O C. 64<br> O D. 16
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!