Answer:
8x + 6 + 4 = 3x - (2x + 4)
Step-by-step explanation:
When Gio applies the distributive property, the equation above is the result. Naturally, I look at the 1st parenthesis I see and start the 1st distributive property there first. The 2nd distributive property would be the other parenthesis where you multiply by -1, so you would get 8x + 6 + 4 = 3x - 2x - 4
x/240 = 82/100
240 : 100 = 2.4
so 240 is divided with 2,4 giving 100, this will work with 82 too. So, 82 × 2.4 = 196,8
Answer : x = 196,8
prove :
196,8/240 = 82/100 = 41/50
see the picture
I search and found different answers but the nearest is 24
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer: There are approximately 853827 new cases in 6 years.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Initial population = 570000
Rate at which population decreases is given by

Now,
First year =570000
Second year is given by

Third year is given by

so, there is common ratio ,
it becomes geometric progression, as there is exponential decline.
so,

a=570000
common ratio is given by

number of terms = 6
Sum of terms will be given by

We'll put this value in this formula,

So, there are approximately 853827 new cases in 6 years.