Answer:
Step-by-step explanation:
I hope these are people in vehicles travelling toward each other.
80 mh * t + 40 mph * t = 420 miles
The two vehicles are going to travel a total of 420 miles. B will cover a lot more ground than A, but together they will make 420 miles
80t + 40t = 420
120t = 420
t = 420/120
t = 3.5
So after driving 3.5 hours, the two cars will meet.
For this there isn’t a graph showing .
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
if an hour is able to be split up for payment then it will be 1/10 of an hour
Answer:
0.2397
Step-by-step explanation:
Given data:
fX(x) = Cxe^(−x/2) if x >0 0 otherwise, where C > 0 is some constant.
The probability that the system functions for at least 5 months
= 0.2397
attached below is a detailed solution