1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
11

Find the product of the 3+ V11 and its conjugate.

Mathematics
1 answer:
erik [133]3 years ago
6 0

Answer:

It would be -2.

Step-by-step explanation:

<u>Key skills: Conjugate, Distribution Property, and Addition/Subtraction </u>

3 + \sqrt{11\\} is your expression. The conjugate is an important concept you need to know to solve this.

Given the expression: a + \sqrt{b\\}

It's conjugate would be: a - \sqrt{b}

(Basically if there is an addition sign between the 2 terms, it would become a subtractions symbol and if there is a subtraction symbol it would become an addition symbol)

1) So the conjugate of  3+ \sqrt{11} would be 3 - \sqrt{11}

2) Now we would have to multiply them

  • (3 + \sqrt{11})(3- \sqrt{11}) is your expression.
  • If you use distribution property, you will get to: 3^{2} + 3\sqrt{11} - 3\sqrt{11} + \sqrt{11}^{2}
  • The two middle terms would cancel out (they both add up to 0), so then we have 3^{2} - \sqrt{11}^2
  • This would simplify into 9-11, which is then <u><em>-2</em></u>

Hope you understood, and have a nice day!! :)

You might be interested in
PLEASE HELP ME ASAPP !!​
Andreas93 [3]

Answer:

1. you start with $ 3 and save $1 each month

2. your total savings is 3 times the number of month multiplied by itself

3. you save $3 the first month and then each month the amount triples

Step-by-step explanation:

1.

as y axis represents savings while x axis represents months

the statement "you start with $ 3 and save $1 each month"

is best described by the graph of straight line having slope of 1 and intercept of 3.

2. your total savings is 3 times the number of month multiplied by itself

          = 3(x)(x)

          = 3x^2

3.  as y axis represents savings while x axis represents months

the statement  "you save $3 the first month and then each month the amount triples" is best described by the exponential graph starting to rise from point (1,3) which means $3 save at 1 month.

!

4 0
3 years ago
Please help me.........
natali 33 [55]

Answer:

No acceleration, 4 m/s

Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
Help please!! Based on Pythagorean identities, which equation is true ??
alexgriva [62]

Answer:

Last answer: cot^{2} \alpha  - csc^{2} \alpha  = -1

sorry couldn't find theata so I just used alpha.

4 0
2 years ago
or points :-) 4000000000000000000000000000+88888888888888888888888888888888888888-11111111111111111111111111111111111=
Ivan

Answer:

funny

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What are the factors of 96
Inessa05 [86]
1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16, 24, 32, 48 and 96
4 0
3 years ago
Other questions:
  • In 2006, there were 12,440 starbucks stores worldwide. this is approximately 1126% more stores than 10 years earlier. How many S
    11·1 answer
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • Traders Inc. estimates that the cost of carrying its inventory goods is 17.5% of the value of the merchandise. About how much do
    10·1 answer
  • The product of 3 and an unknown number diminished by eight
    5·1 answer
  • Rewrite in simplest terms: (3x + 2) + (-10x – 3)
    15·1 answer
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    15·2 answers
  • Answer please and thank you
    13·2 answers
  • A one year member ship to your local gym costs $539. there is an initial fee of $35. write an equation tou can use to fund out h
    9·1 answer
  • URGENT HELP PLS 20 POINTS
    13·1 answer
  • Can someone help me with this ASAP please I’m being timed !
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!