1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
3 years ago
6

Kelly walks 1/5 mile to school every day. Jamie walks 1/2 as far as Kelly. How does Jamie walk to school every day?​

Mathematics
2 answers:
Archy [21]3 years ago
6 0

Answer:

Jamie walks 528 feet to school.

Explanation:

Kelly walk 1/5 of a mile, so she walks about 1056 feet to school every day.

Jamie walk 1/2 of that. So 1056÷2 = 528.

Dovator [93]3 years ago
3 0

Answer:1/10 a mile

Step-by-step explanation:

You might be interested in
14<br> 10<br> 56<br> 40<br> 14<br> x<br> 56<br> find the length of the missing side
IrinaK [193]

Answer: 14x56=784

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
What is 1000x45 how do i get the anwser
kobusy [5.1K]

Answer:

45000

Step-by-step explanation:

put the equation like this

     1000

   x      45

And multiple form right to left or just take 45 and add 3 0's because anything multiplied by 1 is what number u multiplied it by

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which equation describes the same line as y- 6 = -4(x + 1)?
BARSIC [14]
The answers to the question is A.
7 0
3 years ago
What are the odds against picking a red marble from a bag of 10 green marbles, 10 yellow marbles, and 5 red marbles?
N76 [4]
5 out of 25
pick the chance over
add all possibilities
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • F(x)= -2x + 2; Find f(5)
    15·1 answer
  • How many times can 27 go into 224
    13·2 answers
  • What's bigger 13% or 3 over 25
    13·2 answers
  • Nigel cut a loaf of bread into 12 equal slices. His family ate some of the bread now 5/12 of the loaf is left. Nigel wants to pu
    13·1 answer
  • Help with number 17 plz!
    12·1 answer
  • Estimate the sum or difference, 3 5/12 - 3 1/10
    14·1 answer
  • 67.498 to the nearest whole number
    11·1 answer
  • Write a story about temperatures that this expression could represent: ½ + (-¾)
    5·2 answers
  • 4(3+4)+6(9-1)-8=? pls any one helppppppppp me
    11·2 answers
  • (Image: Start Fraction x over 4 End Fraction) + 2 = –2
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!