1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
8

Ricky and Sam each bought a remote control car for $80. A few months later they both sold it. Ricky sold his car for 25% less th

an the original price and Sam sold his car for 30% less than the original price. How much more did Ricky get than Sam?
Mathematics
1 answer:
murzikaleks [220]3 years ago
5 0

Answer:

Ricky get $4 than Sam.

Step-by-step explanation:

.25x80=20

80-20=60

.30×80=24

80-24=56

You might be interested in
22 6/11 times 1 1/2 = ?? <br> Please help me!
Step2247 [10]
9/11 is the answer because 1 and 1/2 x 6 is 9
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose a2 + 4a + 3 represents the area of a rectangle. What is the perimeter of that rectangle? A) 2a + 4 B) 4a + 8 C) 6a + 12
allsm [11]
A² + 4a + 3
(a+3)(a+1)         This is the length and the width of the rectangle.

Perimeter = length + length + width + width
P = (a+3) + (a+3) + (a+1) + (a+1)
P = a + a + a + a + 3 + 3 + 1 + 1
P = 4a + 6 + 2
P = 4a + 8

B) 4a + 8 
5 0
3 years ago
Expand and simplify 5(5x - 2y - 6)
Ede4ka [16]

Answer:

25x-10y-30

Step-by-step explanation:

5(5x - 2y - 6)=(5*5x)(-5*2y)(-5*6)=25x-10y-30

8 0
3 years ago
A new savings account is opened with $800 and gains 4.5% annual interest continuously. How much is in the account after 3 years
alexira [117]
A=800×e^(0.045×3)
A=915.63
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 9-foot roll of wrapping paper costs $6.03. What is the price per yard?
sashaice [31]

~Denki Kaminari here~

so what we're going to do is, find the cost of wrapping paper per foot,

6.03 divided by 9 = 0.67

now we're going to convert the 9ft into yards,

1 yard= 3ft so, there are 3 yards.

now that we know that there are 3 ft in one yard, we are going to multiply 0.67 by 3

0.67x3= 2.01

so, we got $2.01 per yard

hope this helps :D

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Is <br> Angel 1: 60 and angle 2: 30 a complementary angle
    15·2 answers
  • There are 16 sixth graders and 20 seventh graders in the Robotics Club. For the first project, the club sponsor wants to organiz
    12·1 answer
  • 12 to the sixth power times 12 to the eighth power
    5·2 answers
  • QUESTIONS 1,2,3 PLSSSS (PICTURE ATTACHED) :)
    12·2 answers
  • 2x + 5x = -14<br> What is the answer
    7·1 answer
  • What is the solution to the equation 88 = 8(v + 3)?
    14·1 answer
  • 14x+7y=217 <br> 14x+3y=189
    8·1 answer
  • You begin with $20 in a savings account and $100 in a checking account. Each week you deposit $20 into savings and $10 into chec
    13·1 answer
  • HELPPPPPPPPP! fast please will mark first as brainliest!
    6·2 answers
  • HELP QUICKLY! Find the missing length indicated.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!