1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
3 years ago
11

(Trigonometry) The ladder leaning against a building makes an angle of 78° with the ground. The foot of the ladder is 5 feet fro

m the building. How many feet long is the ladder? Round your answer to the nearest whole number. (Hint: DRAW A PICTURE)
Mathematics
1 answer:
denis23 [38]3 years ago
8 0
The foot of the ladder is
10
feet away from the base of the wall. [Ans]
You might be interested in
2x²-26x+84 (Factor COMPLETELY)
Nadya [2.5K]

\tt{} {2x}^{2}  - 26x + 84

\tt{}2 {(x}^{2}  - 13x + 42)

\tt{}2 {(x}^{2}  - 6x - 7x + 42)

\tt{}2( x \times (x - 6) - 7(x - 6))

\tt{}2(x - 6) \times (x - 7)

5 0
2 years ago
zip codes in the United States are five digit combinations of numbers, such as 48104 or 02134. How many possible five digit Zip
jeyben [28]
Hope that helps you out!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
| 3х – 9| = 24<br> ??????????????????????????????????
Nadya [2.5K]

Answer:

x= 11

Step-by-step explanation:

3x= 24+9

3x= 33

x= 33/3

x= 11

hope it helps ,pls mark me as brainliest

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x. Round to the nearest tenth.
serg [7]

Answer:

Where is the equation?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the equivalent property of 7(x+3)
Margarita [4]

Answer:

7x+21

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression has a value of -10?
    7·1 answer
  • students at a bake sale sell bags of cookies for $2.25 each and bags of miniture muffins for $1.50 each. They received a $25 don
    6·2 answers
  • Mr. Matthewson increased the amount of weight he lifted each morning from 80 pounds to 90 pounds by what percentage did mr. matt
    7·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • What is the Area and perimeter of triangle HAB?
    14·1 answer
  • What value of g makes the equation true? –11 –3 3 11
    5·1 answer
  • The table represents a function. A 2-column table with 5 rows. The first column is labeled x with entries negative 6, 7, 4, 3, n
    5·1 answer
  • 0547 + 1012 in Military Time
    9·1 answer
  • Uh help ig ? Which product is less than<br> 5/8?
    10·1 answer
  • What is the relative frequency (to the nearest percent) of boys among those who cannot bike to school
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!