If you graph it, it looks linear.
Answer:
x intercept=2
y intercept=6
Step-by-step explanation:
to find x and y intercepts, plug in 0 for x and y
x intercept-
6x+2(0)=12
6x=12
x=2
y intercept-
6(0)+2y=12
2y=12
y=6
Answer:
250000
Step-by-step explanation:
500x500=250000
Answer:
Bob is paying more for the actual steak
Step-by-step explanation:
we know that
Maria selects a cut that costs $19.98 per pound (Maria's steak is all meat)
Bob’s selection costs $13.98 per pound (Bob’s cut of beef is 1⁄3 bone and fat)
so
Bob's cut is 2/3 all meat
Find the unit rate of Bob's cut for all meat

therefore

Bob is paying more for the actual steak