1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Keith_Richards [23]
3 years ago
14

What is the exact area of a circle radius of 8 ft

Mathematics
1 answer:
11111nata11111 [884]3 years ago
3 0

Answer:

201.06 ft

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write the decimal for the expanded form given below.<br><br> 60+7 + 0.3 + 0.05+0.003
svet-max [94.6K]

Answer: 67.353

Step-by-step explanation:

 60.000

+07.000

+00.300           Writing the numbers like this helps me keep track of them!

+00.050        It lets me see what place each number is in relative to the others

+00.003

67.353

5 0
3 years ago
What is 15 thousands 20 hundreds 5 ones=
Law Incorporation [45]
The answer is 152,005
4 0
4 years ago
Marco’s Pizzeria is having a special: 5 pizzas for $25. What is the unit price?
N76 [4]
The unit price would be $5 per pizza
4 0
3 years ago
The length of a rectangle is twice its width the perimiter is 60 ft find its area
Masja [62]

Hello,

let's assume a=the length and b the width.

\left\{\begin{array}{ccc}a&=&2*b\\2(a+b)&=&60\\\end{array}\right.\\\\\\\left\{\begin{array}{ccc}a&=&2*b\\a+b&=&30\\\end{array}\right.\\\\\\\left\{\begin{array}{ccc}a&=&2*b\\3b&=&30\\\end{array}\right.\\\\\\\left\{\begin{array}{ccc}b&=&10\\a&=&20\\\end{array}\right.\\\\\\Area=10*20=200\ (ft^2)\\

4 0
3 years ago
Carlos bought 80 feet of wire for ​$17.60. He needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will he pay for the e
Alika [10]

Answer:

Carlos bought 80 feet of wire for ​$17.60.

Then the price for 1 feet of wire is 17.6/80 = 0.22

=> 30 feet of wire would cost: 30 x 0.22 = 6.6

Hope this helps!

:)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If Keira spends $45 on petrol, 1/ 9 of the money on other items and 1 /5 of the money on clothes. How much money does she spend
    9·1 answer
  • 532.6 x 8.53 find the product
    11·2 answers
  • What is the equation, in standard form, of a parabola that contains the following points? (-2,18),(0,4),(4,24)
    9·1 answer
  • Two cars traveled equal distances in different amounts of time. Car A traveled the distance in 4 h, and Car B traveled the dista
    14·1 answer
  • WELP
    10·1 answer
  • 2<br> R<br> congruence theorem
    7·2 answers
  • How do you do this question?
    13·1 answer
  • I need help with 4,5,6
    6·1 answer
  • Help help hep math math
    10·2 answers
  • Simplify the index expression to find the value of x<br> giving brainliest pls help
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!