1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
3 years ago
13

Simplify the expression. -10a - 3a

Mathematics
1 answer:
DanielleElmas [232]3 years ago
6 0

Answer:

-13a

Step-by-step explanation:

You're basically just adding together two negatives

You might be interested in
In ΔWXY, if m∠W is five less than three times m∠Y and m∠X is 8 more than m∠W, find the measures of each angles?
yulyashka [42]

Answer:

∡W = 73°

∡X = 81°

∡Y = 26°

Step-by-step explanation:

let 'y' = measure angle Y

let '3y - 5' = measure of angle W

let '3y + 3' = measure of angle X

add all together and set equal to 180

y + 3y + 3y - 2 = 180

7y = 182

y = 26

substitute 26 for y in '3y+3' to find measure of angle X

substitute 26 for y in '3y-5' to find measure of angle W

5 0
3 years ago
Which box and whiskers plot represents the data set. 10, 5, 8, 14, 21, 7, 13, 17, 17.
navik [9.2K]

There you go, you didn’t show the representation but I drew one.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given cos C = cos N in triangle ABC and triangle LMN, select all of the true statements
vlada-n [284]
What are the statements to the equation
Tips to answer
-look up on google for any equation you may need
-if c=cos n in triangle abc find cos c (if that’s needed for the statements)
-look at all answers since they all could be true
~sorry I cannot help more with this~
3 0
3 years ago
Four brothers each bought two hot dogs and a bag of chips at the football concession stand. If the bag of chips was 1.25, and th
SSSSS [86.1K]

Answer:

  $1.65

Step-by-step explanation:

If h is the price of a hot dog, then the total bill was ...

  4(2h +1.25) = 18.20

  2h +1.25 = 4.55 . . . . . . divide by 4

  2h = 3.30 . . . . . . . . . . . subtract 1.25

  h = 1.65 . . . . . . . . . . . . . divide by 2

The price of one hot dog was $1.65.

6 0
3 years ago
Previous
o-na [289]
Total weight of the 8 backpacks = 8 x 14 = 112 pounds

Total weight of the 12 backpacks = 12 x 9 = 108 pounds

Total weight of all the 20 backpacks = 220 pounds

Mean weight of the 20 backpacks = 220 ÷ 20 = 11 pounds

----------------------------------------------------------------------------------------
Answer: The mean weight of the 20 backpacks is 11 pounds
----------------------------------------------------------------------------------------
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to this equation?
    11·1 answer
  • Round each number to the nearest tenth of a million
    8·2 answers
  • Write a sentence about different ways to show subtraction for a problem like 32-15
    8·2 answers
  • Shayna had $22 to spend on six notebooks. After buying them she had $10. How much did each notebook cost ? solving equations: ap
    5·2 answers
  • N= 7/3T+17 <br> Solve the equation for T
    9·1 answer
  • 3.3 by 2.5 + 5.7 by 2.5
    7·1 answer
  • 3^x+1 +3^x-1=270<br>Solve for x​
    9·1 answer
  • Can anyone help me with this?
    15·2 answers
  • Use the function below to find F-4).<br> F(x) = 2x<br> O A.1/8<br> O B.-16<br> O C.1/16<br> O D.-8
    12·2 answers
  • I’ll and 20 for the answer
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!