1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
3 years ago
7

Pls help me this is so hard

Mathematics
1 answer:
Mama L [17]3 years ago
5 0

Answer:

She is not breaking even. The discounted price is .84t, which is less than t.

Step-by-step explanation:

Retail price= 1.4

1.4×.4= .56

40% of 1.4 is .56

Subtract 40% of 1.4 from the retail price because she is marking down.

(1.4)-(.56)=.84

So the discounted price is .84t

This problem is difficult because we don't know if she sold any tea by the retail price and if she did how much did she sell.

You might be interested in
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
What is the mean of the following set of numbers? 32, 31, 37, 44 a. 13 b. 34 c. 36
ELEN [110]
Mean is average

so we have 4 numbers
sum them then divide by 4

(32+31+37+44)=144
divide by 4
144/4=36

answer is C
6 0
3 years ago
What does mx+b stand for
S_A_V [24]

Answer:

thats the equation for slope-intercept form

Step-by-step explanation:

m is the slope and b is where the line intercepts on the y axis

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the following expression. [4 + (12 - 2) ÷ 5] ÷ 7
Anika [276]

Answer:

[4 + (12 - 2) ÷ 5] ÷ 7

[4 + 6 / 5] / 7

[10 / 5] / 7

2 / 7

= 2/7 or 0.28571428571

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Joe buys candy that costs $7 per pound. He will spend at least $56 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy
Westkost [7]

Answer:

8 pounds(lbs)

Step-by-step explanation:

If a candy costs $7 per pound, $56 divided by $7 will equal 8 pounds.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which polynomial identity will prove that 49-4=45
    6·1 answer
  • jacob wants to buy packets of fruit juice. on tuesday, he buys 8 packets of orange and 6 packets of Apple the packets make a tot
    8·1 answer
  • M<3 is (3x + 4) and m<5 is (2x +11)
    8·2 answers
  • Mantago want to borrow 10,000 to buy a car. He examined his budget and decides that he can afford a payment of $200 a month
    10·1 answer
  • Y= -4/3x - 5/2<br><br>y-intercept:<br><br>slope:​
    15·1 answer
  • Help on this this is the last one promise!!
    5·2 answers
  • I DONT KNOW! Please help to save my brain
    10·2 answers
  • use the matrix tool to solve the system of equations enter the answer as an ordered pair. 8x+5y=9 -x+y=7
    14·1 answer
  • Graph A represents the function f(x)=^3 graph B and C are transformations of graph A
    10·1 answer
  • The large rectangle below represents one whole.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!