1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
3 years ago
14

A 16-fluid ounce bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?

Mathematics
2 answers:
SCORPION-xisa [38]3 years ago
8 0
B. 0.125 because 2.00/16 equals 0.125
gtnhenbr [62]3 years ago
4 0
2/16
1/8
0.125/ fluid ounce
You might be interested in
Pens and Pencils
Lina20 [59]
Pen=x
Pencil=y
y+0.15=x
y+x=0.69
y+y+0.15=0.69
2y=0.69-0.15
2y=0.54
y=0.54/2
y=0.27 pencils
y+0.15=x
0.27+0.15=x
0x=0.42 pen
150 pencils x0.27=40.5$
225 pens x 0.42=94.5$
Total 40.5$ + 94.50$=135 $
Supplier is right about a priče.

6 0
2 years ago
A marathon takes place each year.In 2020 there were 6500 runners.Does this predict that in 2023 there will be more than 7500 run
777dan777 [17]

Answer:

yes

there would be 7525 runners

Step-by-step explanation:

The formula for calculating future value:

FV = P (1 + r) n

FV = Future value  

P = Present value  

R = interest rate  

N = number of years  

6500 x (1.05)^3 = 7525 runners

5 0
3 years ago
What is the answer to the question?
Mumz [18]

Answer:

The answer is 4 zeros

Step-by-step explanation:

(6×5)×10³

30×1000=30000

Therefore 4 zeros in 30000

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is x>8,x<0 written in interval notation?
vazorg [7]

Answer:

(-∞, 0) U (8, ∞)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 65:36 in to a smaller number
VMariaS [17]
65:36 cannot be simplified. It would turn into a decimal number and we don’t put decimals in ratios
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Factorise 2xy-2x+6-6y
    11·1 answer
  • James left a bin outside in his garden to collect rainwater. He notices that 1/4 gallon of water fills 2/3 of the bin.
    5·2 answers
  • Subtract negative 24 from 11.
    13·2 answers
  • An adult african elephant weighs 8.25 tons.how much do 27 elephant's weighs
    11·1 answer
  • Please help me out thank you.
    8·1 answer
  • Which ordered pair in the form X Y is a solution of this equation (x+6)y=9<br>​
    5·2 answers
  • Write the coordinates of the vertices after a translation 2 units left and 5 units down. B(0,2). C(9-1) D(9,4) E(0,4)
    11·1 answer
  • A daycare center charges $3 per hour for preschool-aged children and $4 per hour for infants and toddlers. This equation represe
    10·1 answer
  • Can you guys please help me
    6·1 answer
  • Use a table of values with at least 5 values to graph the following function:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!