1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
3 years ago
7

a construction worker needs to pour a rectangular slab 23 ft long, 24 ft wide, and 8 in thick. how many cubic yards does the con

struction worker need?​
Mathematics
1 answer:
den301095 [7]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

Volume = lwh

V = 23 x 24 x 8

V = 4416ft^3

Ft - Yd:

4416ft^3 = 163.5556^3 yd

(I'm not actually sure about this as I don't use the imperial system)

You might be interested in
Hannah is deciding between two truck rental companies. Company A charges an initial fee of $30 for the rental plus $2 per mile d
Degger [83]

Answer:

Hannah is deciding between two truck rental companies. Company A charges an initial fee of $30 for the rental plus $2 per mile driven. Company B charges an initial fee of $100 for the rental plus $1 per mile driven. Let AA represent the amount Company A would charge if Hannah drives xx miles, and let BB represent the amount Company B would charge if Hannah drives xx miles. Write an equation for each situation, in terms of x,x, and determine the interval of miles driven, x,x, for which Company A is cheaper than Company B.

5 0
3 years ago
Evaluate the following real numbers:
makkiz [27]

Answer:

Q.1 Answer is 9

Q.2 Answer is 0.04

Q.3 Answer is 11/12

Q.4 Answer is 3/2

Q.5 Answer is 1/12

Q.6 Answer is 3/5

Q.7 Answer is 1

Q.8 Answer is -15

Q.9 Answer is 10

Q.10 Answer is 108

5 0
3 years ago
Can u please answer this sme one​
nata0808 [166]

Answer:

Samir wins by 20 seconds

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gabriella bought 8 chicken wings for $4. What was the cost of the wings in wings per dollar?
Dmitriy789 [7]

Answer:

2 wings/dollar

Step-by-step explanation:

The unit cost is $4 / 8 wings, or $0.50/wing.  This is equivalent to 2 wings/dollar.

5 0
2 years ago
Mariah just read the following passage in a short story:
Nana76 [90]

Answer:

D. enlargement

Step-by-step explanation:

enlargement means to increase something

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the coordinates of point E if C is the midpoint of AE A has the coordinates of (-3,1) C has the coordinates of (-2,-1)
    8·1 answer
  • 1.64 as a fraction in simplest form
    14·1 answer
  • you and a friend go out to dinner. The cost of the meal is $45.22. The sales tax is 5% and deliver 16% tip. what is the total co
    8·1 answer
  • Which number is rational?
    10·1 answer
  • In a recent survey, 10 percent of the participants rated Pepsi as being "concerned with my health." PepsiCo's response included
    12·1 answer
  • Solve the equation.4[x+1/3]=20
    15·2 answers
  • Find the value of x in each of the following.
    8·2 answers
  • Question 1
    10·1 answer
  • Adelle solved the equation, 4x/7 - 6 = -20 , as shown.
    11·1 answer
  • Which term describes the figure? Choose 1 answer: Parallel lines Perpendicular lines None of the above​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!